Anneleri ile olan portreleri hediye edildi

GÜNDEM, SÜRMANŞET

İznik Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının İznik Devlet Hastanesi toplantı salonunda Anneler Günü programı düzenledi. Kaymakam Pehlivan ve Başkan Sargın’a anneleri ile birlikte oldukları çerçeveli fotoğraf sunulması Kaymakamı sevindirirken, Başkan Sargın’ı hüzünlendirdi. 1996 yılında hakkın rahmetine kavuşan rahmetli Ayşe Sargın’ın oğlu İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ile birlikteki çerçeveli fotoğrafı başkan Sargın’ı hüzünlendirdi.

Anneler Günü programına İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ve eşi  Yıldız Pehlivan, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve eşi Hacer Sargın, İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Semerci, İznik Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr Aybars Alemdaroğlu, İznik Devlet Hastanesi İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Münir Gül, Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Salih Güven, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Tosun, İznik Belediye Kent Konseyi Genel Sekreteri Havva Çandar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Vekil Müdiresi Nazan Demet Ekici, Mütevelli heyeti ve İznikli Anneler ve hastane yöneticileri katıldı.

Program konuşma yapan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ” Cennet  annelerin ayaklarının altındadır sözünün muhatabı sevgili annelerimiz hepimizin anneler günü kutluyor hepinize saygılar , sevgiler sunuyorum . Evet anne ismi bile çok güzel harfler, incelediğimiz zaman harfleri bile çok özeldir. Çünkü anne bir ülkenin var oluşunda ve insanlığın var oluşunda önemli bir etkendir. Anne olmasaydı insanlık olmazdı. Annelere verilen erkeklere verilmeyen vasıfların başında annelik duygusu ve karşılıksız sevgidir. Her zaman veren, karşılıksız fedakarlık yapan, karşılıksız hayatını adayan bütün tabiat üzerindeki varlıkları incelediğimiz zaman sadece annedir. Annelerimize düşen görevler var yavrularımızı yetiştirirken, ciğerparelerimizi yetiştirirken onlara özen göstermeliyiz. Çünkü toplumun geleceği, toplumun var oluşu annelerin elindedir.Tarihi incelediğimiz zaman da ülkelerin ve imparatorlukların var oluşunda annelerin büyük görevleri olmuştur. Ülkelerin kurtuluş savaşlarında özellikle çok daha fazla görevler üslendiklerini görüyoruz. Anneler bu görevlerini yerine getirirken ciğerparelerine zarar gelmesin ve ciğerparelerinde daha sağlıklı bir ortamda yaşamalarını sağlamak için elinden gelen çabayı sarf etmiştir. Sevgili Anneler özellikle  bu vatanın savunmasında hiç gözünü kırpmadan ciğer parelerini şehit veren başta şehit annelerimizin özellikle anneler gününü kutluyor ve bu vesile ile yurdumuzu bölmek , parçalamak isteyenlere cenabı Allah fırsat vermesin inşallah diyorum. Buradan diyorum ki bu anneler böyle yiğitler doğurduğu müddetçe o hainlere Allah fırsat vermeyecektir. O yiğitler sayesinde de bu vatan ebediyete kadar Al Bayrak  altında hür bir şekilde yaşamaya devam edecektir. Hepinize tekrar saygılar, sevgiler sunuyorum. Cenabı Hak sağlık ve sıhhat içerisinde evlatlarımız ile birlikte nice ömürler versin diyorum” dedi.

İznik Kaymakamı Anneler Günü programında yaptığı konuşmada ise ” Saygı değer hanım efendiler, çok kıymetli annelerimiz  davetimize icabet ettiğimiz için buralara kadar zahmet edip geldiniz için  hepinize şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Aslında biliyorsunuz Mayısın her ilk haftası veya ikinci haftası tarihin gidişine göre anneler günü olarak kutlanıyor. Bu senede önümüzdeki pazar günleri  kabul ediliyordu. Tabi annelerimiz bizler için çok kıymetlidir. Annelerimizi anlatmaya kelimelerimiz kifayetsiz kalabilir. O yüzden lisanı hal  ile bazen ifade etmek gerekir. Sizleri burada karşımızda görmek bizler için mutluluk kaynağı güç kaynağıdır. Bizlere hayata getiren Anne ve Babalarımız bir elmanın yarısı gibidir. Hayatın kodlarını, hayatın şifrelerini, hayatın anlamını öncelikle annelerimizden öğreniriz. Annelerimizin rehberliği  bizim  için çok önemlidir. Onlar bizleri hangi doğrultu yetiştiriyorlarsa aslında hepimiz o doğrultuda yol almaya çalışıyoruz ve alıyoruz. İlerleyen dönemlerde  de hangi mesleği icra ediyorsak edelim, hangi yaşa geliyorsak gelelim, bizler annelerimiz için hala çocuğuzdur. Her zaman koruyup kollamaya çalışırlar. Ben bu duygu düşüncelerle bu günün oluşumunda emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sizlere iştiraklerinizden dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Zeynep Tansök isimli anne ‘Anneye  Mektup’ yazısını okurken, Uluslararası Fotoğraf sanatçısı Metin Emre’nin özel çalışması sonucu hazırladığı anne yüzlerini simgeleyen portre resimleri slayt eşliğinde sunuldu. Özel İznik Anaokulu minik öğrencilerin sunduğu gösterinin ardından,İznik Şehit Sedat Pelit Anadolu Lisesi öğrencileri Enes, Batuhan, Umut’un söyledikleri annem türküleri izleyenleri ağlattı.

Program sonunda Kaymakam Pehlivan ve başkan Sargın annelere çiçek ve çeşitli hediyeler verirken, Programa gelenlere kuru ve yaş pasta ile meyve suyu ikram edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.