Başkan Dükkancı: Sargın’ın yaptıkları 5’i geçmez

11 dakika okuma süresi

İznik İYİ Parti ilçe başkanı Hilmi Dükkancı, ilçe lokalinde yaptığı basın toplantısında dört yılını dolduran İznik Belediyesini eleştiri yağmuruna tuttu. Belediyenin bastırdığı kitapçığı baz aldığı konuşmasında ” Bu yapılan işlerde Osman Sargın’ın yaptıkları 5’i geçmez, peki bu paraları nerelere harcadınız” diye konuştu.

Hilmi Dükkancı yaptığı açıklamada, ” 2014 Yılı Mart ayı sonunda Kadri Eryılmaz yönetimindeki belediyenin İller Bankasına, SSK’ya ve Maliye’ye hiçbir borcu yoktu. Artı veren bir belediye teslim edildi. O dönemde sadece Elbeyli ve Boyalıca’daki AKP belediyelerinden İznik Belediyesine intikal eden 3 Milyona yakın bir borç kaldı. Bunlarda zaten atıl yatırımlar idi. Sırf muhalefet diye İznik’e yapılmayan şu anda kullanılmayan yatırımlar. Elbeyli’deki spor salonunu şu an kim kullanıyor?

2017 yıl sonu itibari ile İznik Belediyesinin geldiği noktaya bakarsak, gelirler toplamı 26.159.458,83 TL, giderler ise 32.708.647,49 TL. Yani bu yıl belediye bütçesi 6.549.189,00 TL açık vermiştir. Aynı yıl içerinde İller Bankasına olan 4.327.166,75 TL borç yanında ilk defa ipotek verilerek özel bir bankadan alınan 1.333.529,12TL’lik bir borcun altındadır. İznik Belediye bütçesi 2017 yılı sonu itibari ile 12.209.884,00 TL açık vermiştir. İznik Belediye başkanı Osman Sargın bu açığı nasıl verdiğini İznik halkına açıklaması gerekir.

Geçtiğimiz günlerde belediye bir kitapçık dağıttı. Dikkatli incelediğinizde bu yapılan işlerde İznik belediyesinin yaptığı 5 kalem hizmet yoktur. Kanalizasyon ve Doğalgaz gibi hizmetleri kendi yaptıkları gibi gösteriyorlar. Kanalizasyon projesi 58 Milyon TL’lik bir yatırım idi ve projenin 29 Milyon TL’si Kadri Eryılmaz tarafından hibe olarak kaynak sağlandı, kalan miktarda Büyükşehir’e yansıtılıp bu şekilde tamamlandı. Bu kalan miktarı zaten İznik halkı halen su faturalarında katı atık bedeli olarak ödüyor ve ödemeye devam edecek. Dolayısı ile İznik belediyesine bir kuruş yükü yok. Zaten kanalizasyon 29 Mart tarihinde %80’i bitmiş durumda ve üç ay sonrasında da müteahhit tarafından teslim edilecekti.

Doğalgaz konusuna gelirsek bunlar belediye’ye geldikten bir ay sonra belediye önünde tören yaptılar. Doğalgaz’ı bir ayda’mı yaptınız. İznik’te alt yapı çalışması zordur. Anıtlar kurulundan izin alınmadan hiçbir şey yapılamaz. Anıtlar kurulu tarihinde ilk defa il dışındaki bir toplantısını İznik’te yaptı bu toplantının nedeni Doğalgaz projesiydi. O dönemde belediye meclisinde görev yapan üç partiden meclis üyeliği yapan arkadaşlar bizzat şahit, protokol anlaşmalarında hepsinin onayları var. Doğalgaz projesi içinde belediye bütçesinden bir kuruş çıkan para yok.

“AKP İLÇE BAŞKANI DAĞITSAYDI SAYGI DUYARDIK”

Devlet hastanesi konusuna gelirsek bu bölgenin tüm plan ve projeleri Kadri Eryılmaz tarafından yapılmıştır. Yer tahsisi bile o dönemde yapılmıştır.

İznik Belediyesi bastırdığı kitapçıkta Büyükşehir Belediyesi, DSİ, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim bakanlığının yapmış olduğu tüm işleri kendisinin yaptığı iddiasında. Bu kitapçığı AKP ilçe başkanı Halil İbrahim Gökbulut dağıtsaydı bir İznikli olarak saygı duyardık. Bu memlekete bir çivi çakan herkese teşekkür etmek gerekir. Bu kitapçıkta Osman Sargın’a ait 5 proje yoktur. Tüm yapılanlar devlet yatırımıdır. Bunlarda bizim ödediğimiz vergiler ile oluyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olarak lanse edilen İznik barajına gelirsek bu 156 Milyon TL’lik bir proje. İznik’in içme suyunu, kapalı sistem tarımsal sulamasını ve enerji üretimini sağlayacak muazzam bir proje. 2023 yılı itibari ile bu projenin hizmete girmesi gerekiyor. 2017 yılı itibari ile ihale bedeli 156 Milyon TL, DSİ’den edindiğimiz bilgiye göre hükumetin 2018 yılı bütçesinden ayrılan pay sadece 3 Milyon TL. Yetkililer bu projenin tamamlanması için isale hatları ile birlikte maliyetin 500 Milyon TL.’yi bulacağını söylerken bu yıl çıkarılan 3 Milyon TL ile bu projeyi 50 senede bitiremezsiniz. Bu para ile ancak şantiyelerini kurarsınız.

4 yıl boyunca İznik’in uluslararası alanda tanıtımını sağlayan en büyük yatırım İznik Uluslararası festival’i idi. Bunlar onuda kaldırdılar. Yaptıkları bir şey yok mu tabiki var. Bir boya şirketi boya verdi, Sosyal sorumluluk  projesi adı altında Ormaniye’de çalışan işçiler ile birkaç mahallede bir takım evleri boyadılar. Bunun yanında Eski kaymakamlık yanında Engelliler lokali yapıldı.

Bunların her şeyleri aldatma, kandırma. Aldığımız bilgilere göre Halk Bankasından alınan kredi karşılığı Çiçekli köyündeki taşınmaz ipotek edilmiş. Bu bir cezalandırma. Çünkü Köy muhtarı Büyükşehir yasası çıkmadan tüm köy varlıklarını kooperatife aktardı. Dolayısı ile belediye bir şey kalmadı. Bizler İYİ parti olarak Büyükşehir uygulamasına karşıyız. Adını sadece mahalle yaparak hizmet yaptık diyemezsiniz. Tüm köylerin varlıklarını satarak hizmet yaptık iddiası ile toplumda algı yaratamazsınız.

2015 de yapmış olduğum basın toplantısı o zaman AKP ilçe başkanı Mahmut Hersekli bana,  “İznik belediyesinin yapmış olduğu icraatları görmüyorsun, sana bir teleskop alacam gözlerin görmüyor senin artık teleskopla bak” diyordu. O dönemde MHP ilçe başkanlığı binasını dahil Kılıçaslan caddesindeki tüm binaların komple giydireceklerini söylüyorlardı. Mahmut Hersekli’nin bana o söz verdiği teleskobu almasını istirham ediyorum.” diye konuştu.

Daha sonra konuşan İYİ Parti Meclis üyesi Mustafa Ersöz ise konuşmasında,  “MHP’den belediye meclis üyesi seçilmiştim baktım ki MHP, tabanını tamamen kaybetti, istifa kararı aldım ve İYİ Partiye geçtim. Şu anda  İYİ Parti belediye meclis üyesiyim. Partimizin programında olan Büyükşehir yasasının iptali ve eskiye dönüş, başta köyler olmak üzere hepimizin yararınadır. Kağıt üzerinde köyü mahalle yaptınız olmadı, olamayacak da. Tüm köylerin gelirleri şu an İznik belediyesi kasasına giriyor. Buna rağmen İznik Belediyesi maddi yönden büyük bir açık veriyor. Belediye iyi yönetilmiyor, kaynaklar yerinde kullanılmıyor. Belediye’de israfcıl bir zihniyet hakim. Plan yok, öncelik yok, kimin ne yaptığı belli değil. Herkes bir makam aracına binmiş yaşayıp gidiyor. Belediye hala nereden geldiği bilinmeyen bir makam aracı kullanıyor. Hesapsızca yapılan bir sürü projenin en basiti Akşemsettin faciasıdır.
Tüm harcamaların çıkış noktası encümendir. Burada şeffaflık olması gerekir. Kadri Eryılmaz döneminde encümen üyeleri seçilirken bir kişi muhalefet meclis üyelerinden olurdu, çünkü saklayacak bir şey yoktu. Bu şeffalığı İznik Belediyesinde yeniden görmek istiyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

plesk trial