• ????????????????????????????????????
 • İznik Belediyesi
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
 • DCIM100MEDIADJI_0003.JPG

Başkan Sargın: Dükkancı, gündem oluşturma çabası içinde söylemleri gerçekçi değil iftira

12 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz hafta İYİ Parti İznik İlçe Başkanı Hilmi Dükkancı, İznik belediyesinin 4 yıllık hizmetini eleştiren bir basın açıklaması yapmıştı. “Sargın’ın hizmeti 5’i geçmez” diyen Dükkancı’ya, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’dan yanıt geldi.  

Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Hemşehrilerim; Geçtiğimiz günlerde İyi Parti İznik İlçe Başkanı Sayın Hilmi Dükkancı, gerçeği yansıtmayan ve iftiralarla dolu bir açıklama ile gündem oluşturma çabası içerisine girmiştir.  Gerçeği yansıtmayan ve iftiralarla dolu bu açıklamaya karşı basın mensuplarımızı ve hemşehrilerimizi bilgilendirme zarureti oluşmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla arz olunur.

 1. İlk iddia; İznik Belediyesinin 30 Mart 2014 itibari ile hiçbir borcunun olmadığı, artı bütçeli olduğu, İller Bankasına, SGK’ya, Maliyeye hiçbir borcunun olmadığını iddia etmiştir.

30 Mart 2014 itibari ile İznik Belediyesi (Elbeyli – Boyalıca hariç) borç durumu şöyledir.

İznik Belediyesi’nin SGK, Emekli Sandığı Maliye hariç borç durumu; 4.427.971 TL’dir.

Aynı dönemden devreden SGK Borcu; Yaklaşık 2.600.000 TL’dir

Aynı dönemden devreden Emekli Sandığı Borcu; Yaklaşık 1.400.000 TL’dir

Aynı dönemden devreden Vergi Borcu; 268.900 TL’dir

Ve şöyle bir durumda vardır, geçmiş dönemlerde göl sahilinde hazineye ait yerlerin belediye tarafından kiralanması ve Maliyenin dava etmesi sonucunda; yaklaşık 250.000                          TL borç da sonradan mahkeme kararı ile ilave edilmiştir.

Bir örnek vereyim; İznik Eko Turizm Tesisleri’nin BEBKA hibesi ile gerçekleştirmek için projemizi hazırladık, BEBKA’ya gittiğimizde dediler ki; “ 1 dakika sizin BEBKA’ya borcunuz var projeyi kabul edemeyiz.” Biz de önce borcu ödedik sonra projeyi sunduk proje onaylandı ve hibe aldık.  Ve bu borç 491.000 TL’dir. Aldığımız hibe; 357.000 TL’dir.

Hilmi Bey kasada 300.000 TL vardı diyor. Ama şunu söylemiyor; Kasada 300.000 TL vardı evet ama ay sonu olduğu için ödenmemiş işçi maaşları da vardı. Örnek verecek olursak; vadesi gelmiş bir senediniz var, siz senedi ödememişsiniz ama cebimde para var diye hava atıyorsunuz.

 1. İkinci iddia ise; İznik Belediyesi’nin şuanda 12 MİLYON TL açığı olduğu iddiasıdır. Hilmi Bey, başka bir partinin ilçe başkanıyken de matematiksel açıklamalar yapar, toplama çıkartma yapardı. O zaman da matematiği kötüydü bugün de matematiği kötü.

İznik Belediye Meclisi olarak 2017 yılı tahmini bütçe oylaması için toplandığımızda; 2017 yılında İznik Belediyesi Yeni Hizmet Binası ve Gençlik Merkezi’nin inşa edileceğini ve bunun İller Bankasına borçlanarak yapılacağını belirttik. Meclis oylaması ile bu bütçe kabul edildi. İller Bankası ve Halk Bankası borçlanmaları güdümlü borçlanma olması sebebiyle Hak ediş karşılığında Belediye hesaplarına aktarım yapılmaksızın Müteahit Firma hesabına ödeme yapılır. O bu borçlanmalar gelirler kaleminde gözükmez fakat borçlanmalar Gider Bütçesinde işlem görür. 2017 yılı bütçesinde gelir ile gider arasında gözüken açığın sebebi de budur.

Fakat Hilmi Bey, bu borçlanma sebebiyle oluşan açığa artı olarak borçlanmayı da dahil ederek 12 Milyon TL’lik bir açık bulmuştur. Hilmi Bey kötü niyetli değilse ki biz kendisinin kötü niyetle böyle bir açıklama yaptığını düşünmüyoruz. Bu durumda da kendisinin matematiğinde bir sorun olduğu ortaya çıkıyor. Ben İznik Belediye Başkanı olarak İznikli her vatandaşımızın eğitim ve öğretimini önemsediğim gibi Hilmi Dükkancı’nın da eğitim ve öğretimini önemsiyorum. O sebeple kendisine özel matematik eğitimi konusunda destek olacağımı buradan taahhüt ediyorum. Keza bu matematik bilgisinden, Dükkan işleten kişi yani esnaf anlamına gelen DÜKKANCI soyismini Hilmi Bey’in kimliğine yazan nüfus memuru bile utanır.

 1. Üçüncü iddia ise; Altyapı çalışmalarının ve doğalgazın kendileri tarafından getirildiğidir.

Doğalgazın İznik’e nasıl geldiğini İznikli hemşehrilerimiz gayet iyi biliyor. Altyapı çalışmalarının nasıl yapıldığını, altyapı sonrası tahrip olan şehrimizin üst yapısının nasıl tamamlandığını gayet iyi biliyor. Altyapı çalışmaları için de Doğalgaz için de hem Ak Parti İlçe Başkanı olduğumuz dönemde hem İznik Belediye Başkanı olduğumuz dönemde gayretlerimizi herkes biliyor. Doğalgazda ve tüm altyapı çalışmalarında hükümetimizden, Büyükşehir Belediyemizden tutunda inşaatında çalışan işçisine sabır gösteren İznikli hemşehrilerime kadar herkesten Allah razı olsun. Geçmiş dönemlerde başkanlık yapan tüm başkanlarımızdan da Allah razı olsun.  Biz belediyeyi 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrasında devraldık. Ve Doğalgaz Temel Atma Törenini Ağustos ayı sonunda yaptık. Dedim ya Hilmi Bey’in matematiğinde sıkıntı var. Hilmi Bey işine gelince 4 ayı 1 ay, işine gelmezse 6 Milyon’u 12 Milyon olarak hesaplıyor.

 1. Şimdi gelelim asıl konuya; Osman Sargın’ın 5 tane projesi yok! El insaf!

Hükümetimiz ve Bursa Büyükşehir Belediyemizin gerçekleştirdiği hizmetler ile alakalı olarak Ankara’ya gidip proje sunmazsanız, Büyükşehir’e gidip proje sunmaz talep etmezseniz, yer tahsis etmezseniz, bu hizmetler nasıl olur? Biz Ak Parti’li belediye başkanları olarak her ay toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İl Başkanımız ile istişarelerde bulunur. İlçelerimiz için projelerimizi sunar Hükümetimizden ve Büyükşehir Belediyemizden hizmet talebinde bulunuruz. Biz Ak Parti’nin Belediye Başkan adayı olarak seçim çalışmalarında hep şu sözü söyledik; “Merkezi Hükümet, Büyükşehir Belediyesi ve İznik Belediyesi birlikte olsun, güçlü olsun.” Vatandaşlarımız taktir etti, İznik’i Ak Belediyecilik ile buluşturdu. Hem Büyükşehir yatırımları hem Hükümet yatırımları hem de İlçe Belediyesi yatırımları ile İznik’te cumhuriyet tarihinde olmamış hizmetler ortaya kondu. Ve o hizmetler ile bugün Hilmi Bey’in bahsettiği Gelişimin ve Değişimin 4 Yıllık Hikayesi isimli kitabımız ortaya çıktı.

İznik Karadere Barajı’nın biz İznik’ten bir çok arkadaşımız ile 2009 yılında hayal ettik. 2009 yılında Orman ve Su İşleri Bakanımızdan talep ettik. Dikkate aldılar, ilgilendiler, takip ettik, projelendirildi, milletvekillerimiz gayret etti, ilçe başkanlarımız uğraştı, Bakanlarımız destek verdi. Ve böylesine büyük bir proje hayata geçme aşamasına geldi. Hilmi Bey rüya görürken bizler Ak Kadrolar olarak İznik için proje üretiyorduk. Üretmeye de devam ediyoruz, devam da edeceğiz.

Hilmi Bey diyor ki; Osman Sargın’ın 5 tane bile projesi yok kitapçıkta. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de Araf Suresinde; “Onların kalpleri vardır onlarla kavramazlar, gözleri vardır, onlarla görmezler, kulakları vardır, onlarla işitmezler.” Diye buyuruyor.

Hizmetlerimizi görmek için geçmiş dönem ilçe başkanımızın vaat ettiği teleskopu talep etmiş. Kendisine teleskop eşliğinde hizmetlerimizin fotoğraflarını ve bahsettiğim Ayet-i Kerime’yi gönderiyorum. İnşallah Ayet-i Kerime kalbinin, teleskop ise gözlerinin açılmasına vesile olur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

plesk trial