Bebek gelişiminde anne sütünün önemi

YAŞAM

Bebek beslenmesinde anne sütünün önemi tartışılmayacak kadar fazladır. Anne sütü bir bebeğin beslenmesindeki önemli hatta yeni doğmuş bebeklerde 5-6. Aya kadar tek besin kaynağıdır.

Dilerseniz anne sütünün faydalarını anlatarak makalemize başlayalım.:

Anne sütü, bebeklerde enfeksiyon hastalığının riskini azalttığı gibi aynı zamanda bebeğe mineral ve kalsiyum depolamaktadır.

Anne sütü bebekler için çok özeldir, sağlıklı bir bebek gelişimi için bebeklerde anne sütünden başka hiç bir besin anne sütünün yerini tutamaz.

Anne sütü özel bir yapıya sahip olmakla birlikte kolay sindirilebilir ve koruyucu özelliklere sahip bir besindir. Daha az hastalıklarla karşılaşmasını ve bebeğinizi daha sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayan anne sütü, bir bebeğin çocuğuna verebileceği en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Bebek beslenmesinde her nokta çok önemlidir çünkü bebeğin her tüketeceği besin, bebeğin geleceğini inşa etmektedir diyebiliriz. Bu bilgiler ışığında bebek 6 aylık olana kadar anne sütünden başka bir şeyle beslemeyiniz. Sağlıklı ve vitamin deposu sağlayan yiyecekler ile bebeğinizi beslemeniz bebeğinizin gelişiminde çok önemli rol oynayacaktır.

Bebeğinizi sağlıklı beslemeniz onun gelişiminde büyük fayda sağlayacağını unutmayınız.

Bebekleri Doğru Emzirme Teknikleri:

Bebeğinizi ilk doğduğu andan ortalama 2 yaşına kadar emzirmek için gerekli olan sevgiyi ve zorunluluğu mutlaka hayatınıza oturtmalısınız. Ortalama ilk doğduktan yarım saat sonra emmesi için anneye verilen bebekte güzel bir bağ oluşmasını sağlar ve bebeğin rahatlamasını sağlar.

bebek gelişimi

Anne sütü genellikle hamileliğin son zamanlarında gelmeye başlar ve tam anlamı ile doğum ile gerçekleşir. İlk günler damla damla gelen süt günler içinde çoğalacak ve çocuklarınıza rahatlıkla yetecektir. Sizlerin de az bir sütünüz var ise, korkmayın ve panik olmayın. Bebek emdikçe sütünüz artarak devam edecektir.

Bebeği emzirme tekniklerini ise yine doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Asla düz bir şekilde yatırmamaya dikkat ediniz. Bu gibi emzirme dönmelerinde bebeğin kulağına sür kaçma olasılığı oluyor ve böylelikle kulak iltihaplarının önü açılmış oluyor. Olabildiğince dik bir şekilde emmesine dikkat ediniz. Bu durum onun daha çabuk sindirmesine yardımcı olacak ve sizi e fazlası ile mutlu edecektir.

Bebek beslenmesi ne kadar doğru olursanız, sizlerde o kadar rahat bir dönem geçirirsiniz. Sorunsuz bir beslenme dönemi anneye verilen en önemli hediyedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*