cof

CHP’den çocukları sevindiren 23 Nisan etkinliği

KATEGORİ: GÜNDEM

Cumhuriyet Halk Partisi İznik İlçe Örgütü’nün düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliği göz doldurdu. Vatandaşların taktir ettiği program da çocuklara pamuk helva ve üzerinde Türk bayrağı ile Atatürk olan balonlar dağıtıldı. Açılan diğer bir stant da ise çocuklara boyama kitabı dağıtıldı.

CHP İznik İlçe Örgütü’nün Atatürk anıtı önünde gerçekleştirdiği 23 Nisan etkinliğin de çocuklar kadar büyüklerde neşe doluydu. Atatürk anıtına çelenk sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan CHP ilçe Başkanı Asiye Çalışkan, “23 Nisan Türk Ulusunun egemenliği üzerinde hiç bir kayıt ve şartın tanınmadığı gündür” dedi.
Anadolu işgal edilmiş ateşler içinde yanarken, ülkemiz düşman ülke askerlerinin postalları altında ezilirken, Erzurum, Amasya, Havza, Sivas kongreleri tamamlanmış ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde 23 Nisan 1920’de Ankara’da ulusal kurtuluş savaşımızı başlatacak olan meclis açılmıştır diyen Çalışkan, şöyle devam etti.
“23 Nisan 1921’de meclis 23 Nisan’ın Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmasını yasalaştırmıştır. Kurtuluş savaşımızın kazanılmasından sonra da 23 Nisan 1925’te meclisin çıkardığı bir yasa ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı, bu alanda hem dünya da bir ilki oluşturmakta, hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektedir.
Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk, onlara birde bayram armağan etmiştir. Bugün de bizlere düşen görev; hem atamızın emanetlerinin sahibi olduğumuzu göstermek, hemde atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçim de yad etmek olmalıdır. Bu önemli günde çocuklarımıza Cumhuriyet bilincini vermenin gayreti içerisinde olacağız. kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız. Çünkü; Cumhuriyetimizin temel değerlerine ve ulusumuzun bütünlüğüne yönelik saldırılar bugün olduğu gibi, yarın da devam edecektir. Gelecek nesillerin uyanık ve bu gibi düşmanca saldırılara karşı hazırlıklı olması için onlara gerçekleri anlatmalı, yüklendikleri emanetin büyüklüğünü bugünden öğretmeliyiz. 23 Nisan’da hepimizin öncelikli görevi bu olmalıdır.
23 Nisan gibi ulusal bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır; Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, ulus olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız. Tarihin akışı içinde, ulusların kaderinde olumlu veya olumsuz olarak etkili olan binlerce devlet adamı yer almıştır. Bugün bunların pek çoğunun bırakınız eserlerini, isimlerini dahi hatırlayamazsınız. Oysa cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önder Atatürk gibi devlet adamı ve halk kahramanları, bıraktıkları eserler ve bu eserlere sahip çıkan milyonlarla sonsuza kadar yaşayacaklardır. Atatürk gibi kahramanları farklı kılan ve tarihe altın harflerle yazdıran gerçekte budur. Cumhuriyet bizlere aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olmamızı sağlamıştır. Kaybettiğimiz de aklımızı, vicdanımızı ve irfanımızı da kaybedeceğimizi unutmamamız gerekmektedir. Mücadelemizi bu kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu nedenle Atatürk’ü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilsinler. Bu duygularla bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum” dedi.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from GÜNDEM

YUKARI ÇIK
destek patent muhasebe programları