CHP’li Koyutürk; RES’lerin iptali için Büyükşehir dava da müdahil olmalıdır

1 min read

İznik’in ormanlarına yapılacak olan Rüzgar Enerjisi Santralleri hakkında Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisine önerge veren CHP’li Belediye Meclis Üyesi Dündar Koyutürk, komisyonların RES’lerin uygunsuz olduğunu rapor ettiğini söyledi.  

“Bu konuda çevreciler, Bursa 3. İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açtı. Mahkeme de konuyu Danıştay 14. Daireye sevk etti. Bu önemli davaya Büyükşehir belediyesi müdahil olmalıdır.”

Dündar Koyutürk

Koyutürk, meclise sunduğu önergesinde “İznik ilçesi Samanlı Dağları ormanlık alanlarında yapılacak olan RES’lerle ilgili olarak Çevre ve Sağlık, Tarım Hayvancılık ve Orman Komisyonlarının müşterek raporlarında RES’lerin yapımının uygunsuzluğu rapor edilmişti. Bu rapor 21/09/2017 günü toplanan meclisimizce oy birliği ile kabul edilmişti. Bu karardan haberdar olmayan bakanlık ÇED olumlu kararı vermiş bunun üzerine konuya duyarlı olan vatandaşlar tarafından Bursa 3. idare mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açılmış, mahkemede konuyu Danıştay 14. Daireye sevk etmiştir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gerekçeler nedeniyle belediyemizin ilgili davada müdahil olması gerektiği kanaatindeyiz. Konunun ilgili komisyonlar ve hukuk komisyonu tarafından değerlendirilmesini” öneriyorum dedi.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.