CHP’li vekil destek paketindeki aranan şartlara tepki gösterdi

5 dakika okuma süresi

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Avukat Nurhayat Altaca Kayışoğlu, korona virüsüyle mücadele kapsamında esnafa yönelik destek paketinden yararlanmak için aranılan şartlara ve istenilen belgelere tepki gösterdi.

Esnafa destek mi yoksa köstek mi olacaksınız diyerek konuyu TBMM gündemine de taşıyan CHP’li vekil, hazırladığı soru önergesinde esnafın mağduriyetinin giderilmesi için hazırlanan destek paketinden yararlanma koşullarının basitleştirilmesini ve azaltılmasını istedi.

 

Halkbank destek paketinden yararlanmak için banka şubelerine giden ancak istenilen şart ve belgeler karşısında şaşkınlığa uğrayan esnafın feryadı TBMM gündemine taşındı.

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Avukat Nurhayat Altaca Kayışoğlu, kredi desteği için öne sürülen koşullar nedeniyle esnafımızın büyük bölümünün bu destekten yararlanamayacağına dikkat çekerek, “Esnafa destek mi yoksa köstek mi olacaksınız, destek olmak istiyorsanız söz konusu krediden yararlanma koşulları basitleştirilmeli ve bürokratik prosedür azaltılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Birçok esnafın dükkânını kapattığı için kirasını ve faturasını ödemekte zorlandığını belirten CHP’li vekil, konuyla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde de şu ifadelere ve sorulara yer verdi.

 

“Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadele kapsamında, Halkbank aracılığıyla esnafa yönelik iki destek paketi açıklanmış ve ayrım gözetmeksizin bütün esnafların bundan yararlandırılacağı açıklanmıştı. Ancak 25.000 TL nakit kredi, 25.000 TL esnaf kart destek paketinden yararlanmak için aranılan şartlar ve istenilen belgeler, birçok esnafımızda büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. Özellikle daha önce kredi kullanmamış olma koşulunun yanı sıra,  vergi ve SGK borcu olmadığına dair belge istenmesi karşısında esnafımız şoka uğramıştır. Öte yandan Halkbank tarafından yapılan açıklamada bu taleplerin yönetmeliğe aykırı olduğu belirtilmiş ve vergi – SGK borcu belgesi istenmeyeceği gibi daha önce kredi kullanmış olmanın da destek paketinden yararlanmak için engel olmadığı belirtilmiştir.

Bu bağlamda;

  1. Halen ülkemizde esnaf sayısı ne kadardır? Bunlardan vergi ve SGK borcu olmayanların sayısı kaçtır?
  1. Esnaf destek paketinden yararlanmak için Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu, KOSGEB ve benzeri kurumlarda kredi kullanmamış olma şartı bağlamında söz konusu kredileri hiç kullanmamış kaç esnafımız vardır?
  2. Halkbank tarafından yapılan açıklamada, kredi kullanmanın ve vergi borcu olmadığına dair belge istenmesinin yönetmeliğe aykırı olduğu belirtilmesine karşın şubelerin bu tür taleplerde bulunmasının gerekçesi nedir?
  3. Korona virüs salgını nedeniyle dükkânını kapatmak zorunda kalan, kirasını ve faturalarını ödeyemeyecek durumda olan bütün esnafların mağduriyetini gidermek amacıyla aranılan şartlar ve istenilen belgeleri kolaylaştırma konusunda yeni bir düzenleme yapılacak mıdır?”

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

plesk trial