Çiftçi şaşkın.. O destekle bir paket sinek ilacı alıyor!

KATEGORİ: EKONOMİ


2019 yılı çiftçi destekleme primleri muhtarlıklarda askıya çıktı. Rakamları gören çiftçi, hayal kırıklığı yaşadı. Çiftçiye verilen destek priminin en yükseği 986 lira. En düşüğü ise 28 lira.

Çiftçi, devletin kendisine destek olarak verdiği 986 lira ile 6 torba hazır göz taşı yada 7 çuval 18-48 gübre alabiliyor. 28 lira destek alan bir çiftçi de 1 paket sinek ilacı alabiliyor. Yani verilen mazot ve gübre desteği küçük çiftçiye değil, toprak ağasına yaradı.

BU DESTEK TOPRAK AĞASINA YARADI

Bu duruma isyan eden Bursalı çiftçi Kamil Cengiz, “Bu destekleme sistemi Doğu ve Güney Doğudaki toprak ağalarına göre dizayn edildiğini düşünüyorum. Ağa, yüzlerce dönüm arazisine desteği alıyor, ardından topraklarını icara verip oradan da parayı kapıp hiç çalışmadan ağalığına devam ediyor” dedi.

“DAR ALANDA YÜKSEK KATMA DEĞER ÜRETİYORUZ”

Cengiz, “Oysa bizler, İznik Ovasında saha dar alanlarda yüksek katma değerli ürünler yetiştiriyoruz. Ortalama olarak çiftçimizin çalıştığı topraklar 20-30 dönümü geçmiyor. 20-30 dönüm araziye verilen destek 200-300 lira. Bozdur, bozdur harca. Oysa ki, doğudaki ağa tarlasına sezonda 5-10 kez işçilik olarak gidiyor. Bizler buralar da aynı tarlaya sezon içinde yüzlerce kez gidip geliyoruz. Bu da mazot ve işçilikte masrafları katlıyor. İznikli çiftçiler, olarak bu destekleme sisteminin acil olarak değiştirilmesini İstiyoruz. Zenginlerin yatlarına verilen ucuz mazot desteğinden bizlerde yararlanmak istiyoruz. Bir ara çiftçiye ”Deponun yarısı bizden” diye bir laf etmişlerdi. Acaba bu sözü unuttular mı. Biz unutmadık” dedi.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from EKONOMİ

YUKARI ÇIK
Mobilya Takımları | Fur Coats | destek patent | canlı bahis siteleri