Cumhuriyet Gazetesi Mit Tırları Haberi İçin Can Dündar'a Tutuklama

Cumhuriyet Gazetesi Mit Tırları Haberi İçin Can Dündar’a Tutuklama

GÜNDEM

Suriye’ye insani yardım götürdüğü iddia edilen MİT tırlarının durdurulmasını haber yapan Cumhuriyet Gazetesi yayın yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi. Cumhuriyet Gazetesi MİT tırları haberi sonrası hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından eleştiriler alırken Can Dündar ve Erdem Gül hakkında savcılık bugün ifadeye çağırdı. Savcılık tarafından ifadesi alınan Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

SORUŞTURMA MAYIS AYINDA BAŞLATILDI

Can Dündar ve Erdem Gül hakkında geçtiğimiz Mayıs ayında MİT’e ait TIR’larda yapılan aramaların fotoğraflarının ve kamera görüntüsünün Cumhuriyet Gazetesi ve internet sitesinde yayınlanmasının ardından soruşturma başlatılmıştı.

İFADELERİ İKİ SAAT SÜRDÜ

Dündar ve Gül, bu sabah saatlerinde soruşturma kapsamında ifade vermek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na geldi. Dündar ve Gül, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan’a “şüpheli” sıfatıyla yaklaşık 2 saat ifade verdi.

DÜNDAR VE GÜL’E TUTTUKLAMA TALEBİ

Başsavcıvekili Fidan, iki gazetecinin “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek”, “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” ve “silahlı örgüte üye olmak” suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti.

Dündar ve Gül’e destek için CHP ve HDP’li milletvekilleri ile meslektaşları adliye koridorlarında yalnız bırakmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.