Defineciler önce davranmış

GÜNDEM, MANŞET

İznik’te önce ki gün tarla da bulunan Roma dönemi lahitin 25 yıl önce defineciler tarafından açıldığı ortaya çıktı.

Uzmanlar, Hisardere Köyü yolu üzerinde ki zeytin tarlasında ortaya çıkan lahitin değerli mermer taştan yağıldığı, üzerinde ise yüksek derecede kabartma figürlerin olduğu saptandı. Lahit mezarın 3. yada 4. yüzyıl geç Roma dönemine ait olduğu sanılıyor.

ÜST KAPAĞINDA 30 SANTİMLİK DELİK VAR
Define avcıların yaklaşık 25 yıl kadar önce lahit kapağında 30 santimetre genişliğinde delik açtığı lahit mezardan ne aldıkları ise henüz bilinmiyor. O dönem soyluların sevdiği eşya yada kullandığı değerli zinet eşyaları ile gömüldükleri biliniyor. Lahitin köşelerinden uzanan lotus çiçeği içerisinde eros kabartmaları ve arslan kafaları bulunuyor.

7 TON AĞIRLIĞINDA
İki gündür yapılan kazı çalışmalarında mezar lahitin henüz yarı kısmı ortaya çıkarıldı. Tarihi mezarın tamamen ortaya çıkarılması için çalışmalar sürüyor. Yetkililer, kazıların iki gün daha sürebileceğini belirtti.
Olay, Tarla sahibi H.S’nin zeytin toplamak için tarlasına geldiği sırada meydana geldi. Tarla sahipleri, arazide kazılmış olarak gördükleri alanı jandarmaya bildirmiş ardından müze yetkilileri olay yerinde kazı çalışması başlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.