Dernek kuruyorlar

EKONOMİ, MANŞET

Zeytin sektöründe yaşanan sorunların çözümü amacıyla Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği kuruluyor. Marmarabirlik öncülüğünde kurulması planlanan dernekte, Uludağ Üniversitesi’nden akademisyenler, ticaret sanayi odaları, borsalar ve ziraat odaları yer alıyor.

Zeytin üreticileri ve sanayicileri, sektörün gelişimi ve sorunların çözümü için dernek çatısı altında toplanıyor. Marmarabirlik öncülüğünde, Uludağ Üniversitesi akademisyenleri, Bursa, Balıkesir, Tekirdağ, Bilecik-Osmaneli ve Adapazarı-Pamukova’daki ziraat odaları, ticaret borsaları ve ticaret sanayi odalarının katılımıyla Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği kuruluyor. Akademisyenler ile oda ve borsa başkanları, dernek ile ilgili çalışmaları değerlendirmek üzere Marmarabirlik’in Başköy’deki Entegre Tesisleri’nde bir araya geldi. Toplantıda, derneğin Bursa merkezli olmasına karar verilirken, tüzük imzalandı, geçici yönetim kurulu belirlendi. Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği, en geç 6 ay sonra genel kurul yaparak, yönetim kurulunu seçecek.

“HEDEF ÜRETİCİNİN SORUNUNU ÇÖZMEK”

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, sektörde faaliyet gösteren üretici ve sanayicileri aynı çatı altında toplayarak sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla dernek kurulmasına karar verdiklerini söyledi. Sektörün en büyük sorunları arasında ağaç başına verimliliğin düşük olması, kilogram başına maliyetlerin yükselmesi, bilinçsiz üretim ve merdiven altı üretim gibi konuların yer aldığını belirten Asa, özellikle merdiven altı üretimin haksız rekabete yol açarak, hem üretimi hem de tüketimi baltaladığını kaydetti. Asa, sektörün geleceği için, dernek çatısı altında üretici ve sanayicinin birlikte hareket edeceğini vurgulayarak, “Marmarabirlik olarak sonuna kadar bu derneğin arkasında olacağız. Amacımız üreticinin ve sanayicinin sorunlarının çözümüne katkı sağlamaktır” dedi.

GEÇİCİ YÖNETİM KURULU

Toplantının ardından belirlenen geçici yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Marmarabirlik’i temsilen Hidamet Asa, Uludağ Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Başar, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı temsilen Hasan Gürses, Bursa Ticaret Borsası’nı temsilen İbrahim Özhan, Erdek Ticaret Odası’nı temsilen Özlem Sarı, Karacabey Ticaret Borsası’nı temsilen Mutlu Demir, Bandırma Ticaret Borsası’nı temsilen Halit Sezgin, Gemlik Ziraat Odası’nı temsilen Ali Çelik, Mudanya Ziraat Odası’nı temsilen Raif Döner.

KİMLER ÜYE OLABİLİR?

Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği’ne zeytini tarımsal faaliyetlerle yetiştiren müstahsiller, hammaddesi zeytin olan ürünleri işleyerek ve/veya yurtiçi veya yurtdışı ticaretini yaparak ekonomiye kazandıranlar, sektör için makine, ekipman üretenler ile ticaretini yapanlar, zeytin ve zeytinyağı ile ilgili birlik, kooperatif ve organizasyonlar, laboratuar ve Ar-Ge hizmeti verenler ile sektörde danışmanlık ve bilimsel çalışmalar yürüten akademisyenler, gazeteciler, yazarlar, tadımcılar ile gurmelerin içerisinden derneğin amacını benimseyen gerçek veya tüzel kişiler tüzük hükümlerine göre üye olabilecek.

TANITIM YAPACAK

Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği, sektör sorunlarına yönelik kamuoyu oluşturma, sorunlara ilişkin çözüm önerileri geliştirme, zeytin sektörünün bir bütün olarak gelişmesi ve stratejilerin belirlenmesinde öncü ve gündem belirleyici olma, ülkenin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına zeytin üretimi yapılan tüm bölgelerdeki üreticileri ve sanayicileri aynı çatı altında toplayan ve kamu otoritelerinin tam desteğini sağlamış sektörel bir dernek olma, zeytin sektörünü ülke ekonomisine ve istihdama kaynak yaratan lokomotif bir sektör haline getirme, dış pazarlarda Türk zeytini ve Türk zeytinyağı algısının temini ve gelişmesini sağlama hedefleriyle faaliyetlerini yürütecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.