Bu doğa üstü olayı kaçırmayın

KÜLTÜR - SANAT, MANŞET

İznik “Gün Batımı” şenliği başlıyor. Bursa Valiliğinin katkılarıyla, İznik belediyesinin organize ettiği “Gün Batımı” şenliğinin ilk adımı dün atıldı. İzzet Peşte Su Sporları Tesisinde gerçekleşen etkinliğe çok sayıda doğa fotoğrafçısı ve tanıtım ajansları katıldı. İznik gölünde, yılda iki kez doğa olayı yaşanıyor. Güneş, yılda iki kez İznik gölü içine batıyormuş gibi görünüyor.
Bursa Valiliği Gün Batımı proje danışmanı İsmail Şahinbaş’ın organizasyonunda gerçekleşen programa, Bursa vali yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Sakarya Vali yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Pazaryeri Kaymakamı İbrahim Özdel, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, TÜRSAB Güney Maramara Bölge Başkanı Mehmet Akkuş katıldı.

GÜNEŞİN BULUŞTUĞU NADİR GÖL
Güneşin suya düştüğü an olarak kabul edilen 14-21 mart ve 3-10 ekim tarihleri Bursa valiliğinin katkılarıyla şenliğe dönüşecek. Her yanı dağlar ile kaplı olan İznik gölünün sadece Karsak boğazı olan çatal şeklinde ki boşluktan Güneş suya batıyor gibi görünüyor. Bu doğa olayı dünya üzerinde ki göllerde çok nadir görülebiliyor. Bunlardan birtanesi de İznik gölü.

“365 GÜN SEVGİLİYE KAVUŞUYOR”
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise konuşmasında “Bitinya’nın Altın Şehri, Roma ve Bizansın Sanat Şehri, Anadolu Selçuklu Devleti’nin ilk başkenti, Osmanlı’nın Alimler Şehri, dünün Nikea’sına bugünün İznik’ine hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. Sevgili dostlar İznik şuan 4500 yıllık geçmişi okunabilen ve her medeniyetin izlerini taşıyan bir ilçemiz. Her yürüyüş adımıyla İznik’te her 5 dakikada bir ya karşınıza Bitinya çıkacak, ya Roma çıkacak, ya Bizans ya Selçuklu ya da Osmanlı çıkacak. Ve bu eserlerin hepsi de günümüze sağlam bir şekilde ulaşmış bulunmakta. İşte böylesine anlamlı bir kentte bugün Günbatımı adı altında bir etkinlik düzenlemiş bulunmaktayız. Herkes burada güneşin battığından söz eder. Ama güneş yılın 365 günü İznik’te batmaz. Güneş yılın 365 günü İznik’te sevgilisine kavuşur. Güneş İznik’te yaradanına kavuşur. Yaradanına kavuşurken de İznik’e bereket saçan gölün üzerinde güzel kıpkızıl bir resim oluşturur ve göle girdiği anda arınır paklanır. İznik Gölü’nün enerjisini de yüklenerek ertesi güne daha canlı daha ışıklı bir şekilde yine İznik’in üzerinde doğar.Cenab-ı Hak bizlere böylesine güzel bir yurt nasip etmiş. İşte böylesine güzel ve anlamlı bir yurtta tüm insanlığın bu yurdu paylaşması ve onlarla birlikte bu güzelliği yaşamamız için ben sizin aracılığınızla özellik TÜRSAB burada Turizm acentaları burada. Gelin acenta firmalarınızın içerisine İznik’i de koyun” dedi.

“İZNİK ALTIN ŞEHİR”
İznik Kaymakamı Pehlivan konuşmasında “Geçmişin Altın Şehri olan İznik inşallah bugünün ve geleceğin de Altın Şehri olacak. Belki bugün güneş naz yapıyor, yüzünü göstermiyor ama bundan sonra İznik’e gelen herkesin gün batımının en güzel halini görmesi mümkün. Bugün bu şenliğin resmi olarak başlangıcı. Sonrasında çok daha güzel etkinliklere vesile olacaktır” dedi.
Bursa Vali Yardımcısı Kadiroğlu konuşmasında “Sayın Valimizin gayret ve girişimleri ile buradaki organizasyonu gerçekleştirmiş olduk. İnşallah İznik’in Türkiye ve Dünya çapında tanıtılmasına vesile olması için geleneksel hale gelir” dedi.

Programın sonunda Gün Batımı şenliği kapsamında fotoğrafçıların beklediği Gün Batımı hava’nın bulutlu olması nedeniyle yüzünü göstermezken, yemekten sonra Gün Batımını çekemeyen fotoğrafçılar hazırlanan Gün Batımı Filmi’ni ve İznik Amatör Fotoğrafçıların çektiği resimleri slayt eşliğinde DSİ tesislerinde izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.