Emekliye verilecek banka promosyonundan yine emekli zararlı çıkacak

2 dakika okuma süresi

Emekliler önümüzdeki ay promosyon ödemelerini almaya başlayacak. Sözcü Gazetesinden Eren Sakarya’nın haberine göre, Bankalar promosyon almak isteyen emeklilerin iki tane otomatik ödeme talimatı vermesini ve kredili mevduat hesabı açmasını şart koşuyor. İşçi, Memur, BAĞ-KUR Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz promosyon ödemelerinden üç yıl sonunda emeklinin 354 TL zarar edeceğini belirtiyor.

Emekliye Banka Promosyonu ödemeleri önümüzdeki aydan itibaren başlıyor. Kamu bankalarından başka 18 özel banka da emeklilere banka promosyonu ödemesi için SGK ile anlaşma imzaladı. Buna göre bankalar emeklilere maaşlarına göre 3 yıllık için bir defaya mahsus 300 ila 450 lira arasında ödeme yapacak. Emekliler ortalama 375 TL promosyon alacaklar.

EMEKLİ AYLIK 20 LİRA 25 KURUŞ ÖDEYECEK

İşçi, Memur, BAĞ-KUR Emeklileri Derneği (İMBED) Genel Başkanı Hamdi Öz, promosyon uygulamasını sozcu.com.tr’ye yorumladı. Öz açıklamasında “Yanlış olduğunu Başbakan’a ve Çalışma Bakanı’na bildirdik. Açıklamalarda dağ fare doğurdu dedik. Bu emekliye eziyet. Zaten her emeklinin bankada kartı var. Ayrıca bir kart alırsa kart faizi var aidatı var. Talimatla kesilecek faturaların da komisyonu var. Tüm emeklilerin 36 ay için alacağı promosyonun ortalaması 375 lira olacak. Yaptığımız bir hesapla, 36 aya bölerseniz emekli ayda 10 lira 41 kuruş alacak. Ancak kart faizi ve fatura komisyonu ile emeklinin cebinden ayda 20 lira 25 kuruş çıkacak” diye konuştu.

EMEKLİ 354 TL ZARAR EDECEK

Öz’ün bildirdiği hesaba göre emekliler 3 yıl için bankadan ortalama 375 TL alacaklar. Bir emeklinin emeklilik döneminde ayda alacağı para ise 10 lira 41 kuruş oluyor. Fakat KMH hesabı açtıran ve en az iki faturası için otomatik ödeme talimatı veren emeklinin aylık masrafı 20 lira 25 kuruş olacak. Yani banka 3 yıl için emeklilere ortalama 375 TL verirken zorunlu olarak sunduğu hizmetler sonucunda banka kendisinden 3 yıllığına 729 TL alacak. ‘Promosyon müjdesi’ için emeklinin cebinden üç yıl için 354 TL çıkacak.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.