“ERMENİ SOYKIRIMI ÇANAKKALE YENİLGİSİ UYDURMASIDIR”

GÜNDEM, MANŞET

ADD İznik Şubesi, “Dünden Bugüne 19 Mayıs” konulu panel düzenledi. Panele, 23. dönem CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen konuşmacı olarak katıldı. İznik Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen panele MHP ilçe örgütü ve Bursa Milletvekili Adayı Sakin Köseoğlu katılırken, CHP İznik teşkilatından kimsenin olmayışı dikkat çekti.

“5 MİLYON TÜRK ÖLDÜ VE ÖLDÜRÜLDÜ”
Kürsiye çıkan Onur Öymen, konuşmasına “ADD’nin Türkiye’nin her köşesinde var olduğunu ve umut ışığı dağıttığını” söylerek başladı. Öymen, “Meşhur ABD’li Prof. Justin Marketing, çok ilginç bir araştırma yaptığını ‘Esas soykırıma uğrayanların Türkler’ olduğu gerçeğini ortaya çıkardığını söylüyor. 1820’lerin başından başlayarak Yunan işgalinin devamı ile birlikte çatışmalar ve buna bağlı sağlıksız yaşam koşulları çerçevesinde 1920’lere kadar ölen ve öldürülen Türklerin sayısı 5 milyon. İşte 19 Mayıs 1919 kurtuluş mücadelesinin başlangıcı olup 1923’te zaferle sonuçlanması batının hiç hoşuna gitmemiştir. Mücadeleyi kaybeden ve bunun kinini halen devam ettiren batı napsakta Türkleri mağlup etsek suçlu kılsak düşüncesiyle bugün ‘Ermeni Soykırımı’ nı gündeme getirmişlerdir” dedi.

“ERMENİLERE İLK DESTEĞİ VEREN MİSYONERLERDİR”
1820 yılında İzmir’e ilk çıkanların yabancı misyonerler olduğunu dile getiren Öymen, “onlara her türlü desteği sağladılar. Ve buraya ilk çıkan misyonerin Osmanlı imparatorluğu için dediği ilk şey ise ‘Bu günah imparatorluğunu yıkmak ahtım olsun.’ niçin şimdi 1854’de bir İngiliz tarihçi Liverpool’da şöyle konuşuyor, ‘Hıristiyanlığın tarihi Türklerle mücadele ile geçmiştir. Hıristiyanlık nereye gittiyse orada ki insanlığı kendi dinine katmıştır. Ancak,Türklerde başarılı olamamıştır. Aksine de Türkler, Hristiyanları Türkleştirmeye çalışmıştır. Onun için Papa’nın son bin yıllık tarihi Türklerle mücadele ile geçmiştir’ diyor. Daha erken bir tarih olan 1915’e gelelim burada Çanakkale savaşı bu bizim için çok önemli bir savaş. İki yüz bine yakın insanımızı kaybettik şehit verdik. İngiltere, Fransa ve Anzaklar yani Avustralya’nın kayıpları bizden daha fazla” dedi

“YENİLGİLERİNİ HAZMEDEMİYORLAR”
Bugüne kadar hiç yenilgi almayan Güçlü İngiliz donanması Çanakkale savaşında yenilgiye uğradı diyen Öymen, “Bunu unutamadılar. Çörçil, bundan o kadar çok etkileniyor ki, önce bakanlıktan ve daha sonrada siyaseti bırakıyor. (Darısı başkalarının başına) Ve gidiyor bir asker olarak cephede savaşıyor. İngiltere dediğiniz bugünkü ABD. Dünya topraklarında İngilizlerin payı 5 milyon 500 bin kilometre kare. Nüfusu 550 milyon. Üzerinde güneş batmayan imparatorluk. Fransa, toprakları 4 milyon 100 bin kilometre kare. Nüfusu 100 milyondan fazla. Siz bu devletler le savaşıyorsunuz Çanakkale’de yani dünyanın en büyük devletleri ile. Nasıl bir devlet olarak savaşıyorsunuz Balkan Savaş’ında yenik düşmüş, ordusu perişan bir Türkiye var. Çörçil, ‘her şeyi hesap etmiştik kazanamamamız mümkün değildi. Bir tek şeyi hesap edemedik. Oda Mustafa Kemal faktörü’ bugün bazılarının anlamak istemediği faktör budur işte. Üç ayrı yerde Savaşı kazanmış komutanın örneği dünya da yoktur. Çanakkale savaşı büyük bir zaferdi. Karşı taraf için ise büyük yenilgi.”

“BUGÜN ERMENİ SORUNU OLARAK KARŞIMIZDA”
Yenilgiyi hazmedemeyen batı, Türkiye aleyhinde tarih kitapları yazdır. Ermenileri nasıl soykırıma uğrattıklarını kitaplarında işlediler. Peki bunu kim söylemiş. Kimse. Söyleyen ortada yok. Aynı zihniyet Ermenilerin öldürdüğü Türkler hakkında da hiç bir şey yazmıyor. O kitabı okursanız hiç bir Ermeni hiç bir Türkü öldürmemiş. Peki gerçek ne gerçek şu, bizim resmi rakamlarımıza göre, Ermenilerin o devirde öldürdükleri Türklerin sayısı beş yüz 18 bin. Bunu sıfır sayıyorlar niçin çünkü Çanakkale’yi unutmamışlar.Acısını hala çıkaramamışlar. İşin özü bu.”

“MİLLİ İRADE GÜCÜ VE DEMOKRASİ KAZANDI”
19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Atatrük, aslında orada hiç durmadı diyen Öymen, “Çünkü, İngilizlerin iradesinde. Buradan Havzaya geçti. Ve bu bölgede ki komutanlar Atatürk’e destek verdi. Yeni bir başlangıcın hazırlıkları başlar. İstanbul hükümetinin bu düşman istilasından kurtulması mümkün değildir. Atatürk’ün mücadele için çıktığı yolun adı demokrasiydi. ‘Ancak diyor, biz milletin iradesiyle bu durumdan kurtulabiliriz. Bunun içinde kongreler yapacağız ve bu rada seçilmiş olanlar bir araya gelerek ilk fırsatta meclis kuracağız’ diyor. Atatürk, bundan sonra halkın ve komutanların desteğini alarak mücadelesine başlıyor. Çanakkale zaferi halkın milli iradesiyle kazanılmış bir savaştır. Atatürk’ün devrimi tam anlamıyla milli iradeye dayanıyor yani demokrasiye dayanıyor. Düşünün daha kurtuluş savaşı başlamadan 1920’de TBMM’yi kuruyor. Halkın iradesiyle kurtuluş savaşı yürütmüştür ve kazanmıştır dedi.

19-İZN-1-1-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.