Gazprom Türkiye’ye Özel Yaptığı İndirimi İptal Etti

DÜNYA, EKONOMİ, GÜNDEM, SİYASET

Rus enerji devi Gazprom , Türkiye’de özel sektörde bulunan doğalgaz şirketlerine uyguladığı indirime son verme kararı aldı.

TÜRKİYE’YE YAPTIĞI YÜZDE 10.25(‘LİK İNDİRİMİ İPTAL ETTİ

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, yıllık 10 milyar metreküplük gaz ithalatı yapan özel sektördeki 6 şirket, 1 Ocak 2015’ten bu yana uygulanan yüzde 10,25’lik indirimden daha fazla faydalanamayacak.

KRİZ BİTERSE İNDİRİM GERİ GELİR

Gazprom ile özel şirket yetkililerinin geçen haftalarda bir araya geldiğini ve bu kararın verildiğini belirten yetkililer, iki ülke arasındaki krizin sona ermesiyle indirimin tekrar gündeme gelebileceğini ifade ettiler.

ARADAKİ ÖZEL ŞİRKETLER KİM?

Özel sektör tedarikçileri Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji Rusya ile 2013’te yapılan anlaşma doğrultusunda yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor. Geriye kalan miktar da spot LNG olarak Ege Gaz şirketi ve boru hatlarından BOTAŞ tarafından satın alınıyor.

TÜRKİYE’NİN RUSYA’DAN ALDIĞI DOĞALGAZ MİKTARI

Türkiye’de 2014 yılında toplam doğalgaz tüketimi 48 milyar metreküp civarında gerçekleşti. Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) geçen yıl için 51 milyar metreküp öngörülen toplam doğalgaz tüketimi tahminini 47,8 milyar metreküpe revize etmişti.

images GAZPROM HAKKINDA BİLGİLERGazprom 1989 yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da kurulmuştur. Moskova’da olan şirketin isminin açılımı Gazovaya Promışlennost kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. 1989 yılında Başbakan Viktor Çernomirdin’in girişimleriyle son buldu ve ilk devlet girişimli şirket Gazprom adıyla kuruldu.
Gazprom, Rusya’nın en büyük şirketi ve dünyanın en fazla doğalgaz çıkaran kuruluşudur. Gazprom’un Ceo’su ise Alexey Miller’dir.
Gazprom şirketi 2009 yılındaki 94.7 milyar dolarlık geliri ile Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski iş dergilerinden biri olan ve 1930 yılında Henry Luce tarafından kurulmuş Fortune dergisi tarafından yayınlanan Fortune 500 listesinde kendisine 18. sırada yer almıştır.
2010 yılı sonuçlarına göre Gazprom’un toplam gelirleri 3.6 trilyon ruble yani 117,2 milyar dolar. Şirketin toplam gelirleri 2009’da 94.7 milyar dolar olarak açıklanmıştı.
Şirketi, 2011 yılında 513 milyar metreküp doğalgaz üretimi gerçekleştirmiştir. Gazprom, 44,6 milyar dolar kar elde etmiştir. Gazprom’un Avrupa ülkelerinde pazar payı ise %27’dir. Gazprom, bu pazar payıyla 150 milyar metreküp doğalgaz satmıştır.
Başkanı Dimitri Medvedev’in tahminlerine göre 2017 itibarıyla Gazprom’un hisse değeri dörde katlanıp bir trilyon dolara ulaşacak ve bu da onu dünyanın en büyük şirketi yapacaktır. Ayrıca FC Schalke 04 ve Zenit St. Petersburg adlı kulüplerin sponsorudur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.