Gölcüklü muhtarlar anladı İznikli muhtarlar hala anlamadı

2 dakika okuma süresi

Gölcük’ün Köy Muhtarları Gölcük Muhtarlar Derneği’nde bugün bir araya geldi. Gündem de ise İznik ve Gölcük’ün ormanlarına yapılmak istenen Rüzgâr Enerji Santralleri vardı. Toplantıya santrallerin kurulacağı İznik’in Hacıosman, Gürmüzlü, Çandarlı, Tacir, Sarısu, Kırıntı ve Kutluca köylerinin muhtarları katılmadı.

İznik’i Kırıntı köyünde yaşayan doğa sever veteriner hekim Ahmet Bülent Üçok ve Bursa’dan Doğa ve Çevreyi Koruma Derneği eski başkanı Murat Demir temsil etti. Toplantı da ‘Rüzgar Enerji Santrali istemiyoruz’ mesajı verildi.

Gölcük’ün Nüzhetiye Muhtarı Mehmet Sertoğlu, santraller ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sertoğlu, şunları söyledi. “Resler, daha önce Yuvacık’ta yapılmaktaydı. Yuvacık bölgesi bu yatırıma karşı çıktı. Projenin koordinatı değişti. Rüzgar Enerjisi Projesi, doğu taraf İznik’e bu bölge Gölcük tarafı da oluyor. Resler, kuruldukları alanda ısı artışı meydana getirecek. Çevrede ki su kaynakları kuruyacak. Bir diğer sıkıntı da türbülansa neden olacak. Arıların yönünü şaşırtacak. Arıların yok olması doğanın yok olması demek. Bir diğer önemli konu da İznik ve Gölcük’ün gelişimine katkı sağlayacak dağ turizmidir. Bunun için geniş alanlara ihtiyaç var. Şimdi bu alanları Reslere bırakırsak, müthiş gürültü kirliliği olacak. Buraya insanlar gelmeyecek. Doğa da yaşayan türler de barınamayacak. Biz Reslere karşı değiliz ama doğru yerde yapılmalı ormanları yok ederek değil.”

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Blog

Mobilya Takımları | Fur Coats | canlı bahis siteleri