Hep birlikte pasta kestiler

SÜRMANŞET, YAŞAM

İznik Belediyesi Kent Konseyi Engelsiz Yaşam Merkezi tarafından 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla Engelsiz Yaşam Merkezinde bir etkinlik düzenlendi.

Programa İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, AK Parti İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek ve yönetimi, Bursa Büyükşehir Belediyesi İlçe Koordinatörü Serkan Acar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Semerci, İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Ablak, İznik Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Havva Çandar, STK kuruluş temsilcileri, okul müdürleri, öğrenciler ve aileler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal Marşının okunması ile başlayan Program 3 Aralık Dünya engelliler günü dolayısıyla engel tanımayan öğrenciler birlikte pasta keserek doyasıya eğlenme fırsatı buldular. Engelsiz Yaşam Merkezinde yapılan etkiliğe Özel Erkim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Özel Yeni Günebakan Erkim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi de etkinliğe destek verdi.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı konuşmada ” İznik belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezinin düzenlemiş olduğu programa hepiniz hoş geldiniz. öncelikle burasının ismi engelli yaşam merkezi olarak nitelendiriyoruz ya artık engeller kalkacak inşallah. çünkü asıl engelliler sevmeyi sevilmeyi bilmeyenlerdir, asıl engelliler insanların haklarını hukuklarını gözetmeyenlerdir. onun için benim bu kardeşlerimin çok büyük yürekleri var. çok büyük inançları var. birincisi inanmak, başarabileceğinize inandığınız zaman her şeyin üzerinden gelinebilir. Son bir haftadır eğitim merkezinin bu tür etkinliklerine katıldık. Orada ki arkadaşlarımızın neler yapabileceklerini hep birlikte gördük. Demek ki azmedersek inanırsak başarabiliriz. Başarmak demek inanmak demektir. Onun için artık engelli yaşam değil, engelleri birlikte aşacağız, ve bu kardeşlerimize hep birlikte yardımcı olacağız. Bizim görevimiz bu insani görevimiz, onlarda azmedecekler zoru başaracaklar. Ben bu anlamda da özellikle annelerimizi kutlamak istiyorum. Büyük bir vefa örneği gösteriyorsunuz, yavrularımıza sahip çıkarak, yavrularımızı tekrar hayata kazandırmak için gereken gayretleri göstererek bu güzelliği sergiliyorsunuz. Ben sizleri yürekten kutluyorum. Bizim belediyeye geldiğimizde ilk yaptığımız icraatların biri buydu. Dedik ki sevgili kardeşlerimize daha güzel ortamlarda daha güzel imkanlar sağlamak. Onların eğlenmelerini, daha güzel vakit geçirmelerini sağlamak için bu daracık binayı hizmete soktuk. ama inanıyoruz ki önümüzde ki günlerde sayın kaymakamımızla birlikte bu gençlerimizi, bu yavrularımıza daha geniş imkanlar sağlayacağız. Bu konuda destek veren yüreklere gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

İznik Kaymakamı Programda yaptığı konuşmada “Geçtiğimiz hafta malumunuz 3 Aralık Dünya Engelliler günüydü. Bu programda emeği geçenleri kutluyorum. Belediyemizin böyle bir merkezi olması, İznik ilçemizde böyle bir merkezin olması gerçekten sevindiricidir. Bizim için anlamlı bir tarafı da şu, bulunduğumuz mekan tabi yıllarca kaymakamlık konutu olarak hizmet vermiş, meslektaşlarımız bu çatı altında oturmuş, aileleri ile birlikte oturmuşlar ve hizmet etmişler. Yeni konutun yapılması ile birlikte bu eski konutun anlamlı bir hizmet için tahsis edilmiş olması da gerçekten bu güne kadar görev yapmış olan meslektaşlarım adına beni de gerçekten duygulandırdı. Bunu düşünen hayata geçiren başta belediye başkanımız olmak üzere ilgili bütün kurum ve kuruluşlara huzurunuzda teşekkür ediyorum ve tebrik ediyorum. Gerçekten toplumumuz adına, milletimiz adına devletimizin bir çok kurum ve kuruluşlarına güzel hizmetler yapılmış, yapılıyor ve artarak devem edecektir. Ama özellikle belirtmek isterim ki bu hizmetler içerisinde dez avantajlı gruplar olarak tabir ettiğimiz özellikle engelli kardeşlerimizin, engelli vatandaşlarımızın yaşamının kolaylaştırılmasına yönelik çaba ve çalışmalar yatırımlar ayrı bir öneme haiz ve gerçekten çok kıymetli çok gerekli adımlar ve yatırımlar yapılıyor” dedi.

İznik Belediyesi Kent Konseyi Engelsiz Yaşam Merkezi Öğrencisi şair-yazar Burak Tetik şiirini okudu. Ardından Halit Cengiz (Zeybek Oyunu), Emine Betül Keskin ( Bir Şarkısın Sen), Yunuscan Er (Tekerleme), Faruk Özcan (Fark Var), Zuhal Çakar ve Hanife Özkeri ise şiir okuyarak dinleyenlere duygulu anlar yaşattı. Öğrenci velisi Zeynep Tansök ise (Hollanda’ya Hoş geldiniz” yazısını okuyarak dinleyenleri düşünce deryasına itti.

Selçuk Ortaokulu Öğrencisi Öznür Özsoy’a Timurleng Alper bey’in hediyesi olan akü tekerlekli arabayı İznik Kaymakamı Pehlivan ve Belediye Başkanı Sargın sunarken ayrıca tüm öğrencilere çeşitli hediyeler sundular. İznik Belediyesi Kent Konseyi Engelsiz Yaşam Merkezi Öğrencileri kendi emekleri ile yaptıkları güzel hediyeleri protokol üyelerine sundular.

Kutlama programı, engellilerin, aileleri ve öğretmenleriyle birlikte müzik eşliğinde eğlenmeleri ile sona erdi.

osman1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.