İşte o kemerin yeni hali

GÜNDEM, MANŞET

Tarihi Lefke Kapı’nın restore edilen yeni kemeri ortaya çıktı. Tarihi Kapı’nın girişinde bulunan kemer hilti makinesi ile kırılarak yıkılmıştı. O kemer’in bugün yeni görüntüsü ortaya çıktı. Ancak, yetkililer tarihi kemerin üzerini hala branda ile örtülü tutuyor. Geçtiğimiz hafta çıkan fırtına nedeniyle üzerindeki brandası kalkan tarihi kemer bu saye de görüntülendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün Binka Mimarlık İnşaata restorasyonu için ihale ettiği Tarihi Lefke Kapının ilk kemerli girişi hilti ile kırılarak yenisi için inşası başlamıştı. Yaklaşık 2 ay önce tamamlanan ve üzeri branda ile kapalı tutulan tarihi kemere yorum yapan eski İznik müze müdürü Taylan Sevil, yapılan rölöve ve restorasyon çalışmalarının gayet muntazam olduğunu ifade etti. Daha önce yıkılan eski kemerin orjinal olduğunu açıklayan Sevil, bugün ortaya çıkan eserde bir eksik olmadığına vurgu yaptı.

İMPARATOR HADRİANUS’UN ZAFER KAPISI
İznik Lefke Kapı, İmparator Hadrianus adına (117-138) zamanında zafer kapısı olarak yapıldı. İznik’in doğusunda, Kılıçaslan Caddesinin sonunda bulunan tarihi bir kapı. 1900 yıllık tarihi Lefke Kapı 31 Temmuz 2014 tarihli sözleşme ile Binka Mimarlık’a 1,739,335 TL ihale bedelli olarak ihale edildi. 400 iş günü süresi verilen restorasyon 4 Eylül 2015’de teslim edilmesi planlanıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.