İznik’in Fetih kutlamasına Diriliş Ertuğrul’un sevilen oyuncuları Bamsı ve Ares’te katıldı

KATEGORİ: KÜLTÜR - SANAT

İznik’in Osmanlı Devleti tarafından Fethi’nin 687.yıl dönümü kutlandı. Fetih kutlamaları, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Orhangazi’nin 1331 yılın da fet ederek, İznik’e giriş yaptığı tarihi Yenişehir Kapı’dan fetih selasıyla başladı. Törene, AK Parti Bursa Milletvekilleri Zekeriya Birkan, İsmail Aydın, İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Osman Sargın, Büyükşehir Belediye Başkan vekili Şükrü Köse, Jandarma komutanı Üsteğmen Tuncay Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Tekin, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, AK Parti İznik İlçe Başkanı Halil Gökbulut, Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, Diriliş Ertuğrul dizisinin oyuncuları, Cemal Hünal (Ares), Nurettin Sönmez (Bamsı) ve protokol katıldı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği fetih şöleninde İznik Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde Atatürk Caddesinden eski belediye binası önüne kadar kortej eşliğinde yüründü. Atlı birlikler ve Geleneksel Okçuluk Kulübü de korteje eşlik etti.

Eski Belediye binası tören alanında Osman Bostancı’nın okuduğu Kur’an tilaveti ile müftü Kemal Akpınar’ın fetih duası ile başlayan fetih kutlamasın da konuşan belediye başkanı Osman Sargın, “Takvimler 1071 yılını gösterdiğin de Türkler Anadolu’ya doğru ilerler. Bu zaferle Sultan Alpaslan, Malazgirt zaferiyle Anadolu’nun içlerine doğru girer. Buradan hedef İznik’e doğrudur. Sultan Alpaslan, Süleyman Şah’ı İznik’in fethi için görevlendirir. Bir avuç inanmış insan İznik’e doğru yol alırlar. Tam 4 yıl boyunca savaşa, savaşa İznik’e doğru gelirler. 1075 yılında İznik’i fet ederler. İznik Türkiye’nin temellerinin atıldığı bir yerdir. Anadolu Selçuklu Devleti büyür gelişir ta Bizans’ın burnuna kadar yani Marmara denizinin kenarına kadar hükümranlığını ilan eder. Öyle güçlenmiştir ki, Bizans Tekfurları’nın dahi atanmasın da söz sahibi olmuştur.” dedi.

Sargın’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan Diriliş Ertuğrul dizisinin oyuncuları, Cemal Hünal (Ares), Nurettin Sönmez (Bamsı), birer konuşma yaptı. Bamsı, “Büyüklerimiz İznik’in tarihini anlattılar. Siz İznikliler kendinizi bu toprakların üstünde nasıl hissediyorsunuz. Ben buna çok önem veriyor ve merak ediyorum. Şunu da vurgulamak istiyorum, bizler böyle büyük bir tarihin ve ecdadın torunlarıyız. Bu değerleri ve kuvveti kanımız da ihtiva ediyor ve yaşıyoruz. Lakin, onlar bu büyüklükleri nasıl yaptı biraz da oraya bakmak gerektiğine inanıyorum. Aklımızı, bileğimizi nekadar çalıştırıyoruz. Tarihimizi övünerek değil şuanda da zihnimizi ilmen, bileğimizi kuvvet olarak yükselterek ileri zamanlara gitmeyi bende hayal ediyorum. Burada bunu temsil ettiğime inanıyorum” dedi.

Ares ise “Anadolu’nun en eski ve köklü şehirlerinden birinde oturduğunuz için çok şanslısınız. İznik bizim kök kültürümüzün önemli bir dayanağı. Ayakta tutmak ve manevi, değerlerini taşımak, sizin boynunuzun borcu. Gençlere sesleniyorum özellikle modern zamanlar da kendinizi çok fazla batının verdiği hediyelere kaptırmayın. Telefonlarla da fazla oynamayın. Bugün geleneksel okçuluk kulübünüz var. Geleneksel ata sporlarınızı öğrenin. Bizleri buralara getiren temel değerlerin altın da bu ata sporlarımız. Onları yüceltelim” dedi.
Başkan Sargın daha sonra dizi oyuncularına İznik çinisi hediye etti. Kılıçla basın mensuplarına poz verdiler. Mehtaran konseri ile devam eden fetih şöleni okçuluk kulübü üyelerinin gösterisi ile son buldu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from KÜLTÜR - SANAT

YUKARI ÇIK
destek patent muhasebe programları