OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Karayalçın’dan önemli açıklamalar

GÜNDEM/MANŞET/SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı’nın düzenlediği Salı söyleşilerine katılmak üzere Bursa’ya gelen Dış işleri eski Bakanı Murat Karayalçın, Bursa il başkanı Şadi Özdemir ile birlikte bugün İznik’i ziyaret etti. CHP İznik ilçe başkanı Ayan Özer ve yönetim kurulu üyelerinin karşıladıkları Karayalçın, parti binasında siyasi gündemi değerlendirdi.

Murat Karayalçın, ‘Yerel seçimlere hazırız’ diyen Ayan Özer’e, “Görüyorum ki, kampayayı şimdiden başlatmışsınız. Bursa’da yada başka illerde CHP’nin belediye seçimlerini kazanması merkezi yönetim için yapılacak seçimlerde de başarılı olacağının göstergesidir. Belediye seçimlerinde CHP, 4-5 puan genel seçimlere göre daha fazla oy alıyoruz. Böyle yaygın bir şekilde Bursa’da olduğu gibi konulan hedef yaygın bir şekilde diğer il ve ilçelerde kazanılacaksa bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin parlamento seçimlerini de kazanacağı anlamına gelir” dedi.

DEVLETİN YAPISI ÇÖKTÜ
İddiamız var. Türkiye’yi yönetmek istiyoruz diyen Karayalçın, “Yerel ve Genel yönetimler için bu çok önemli. Çünkü Türkiye gerçekten çok kötü yönetildi ve yönetilmeye devam ediyor. AKP iktidarının son yıllarında daha da tırmandı. 15 Temmuz’da doruğuna vardı. Eski bir başbakan yardımcısı olarak söylüyorum; Bu doruk, 93 yıllık devlet yapısının da çökmesine neden oldu. 14 yıldır tek başlarına Türkiye’yi yönetenler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çöküşüne neden oldular.

PARALEL YAPILAR DEVLETİN İÇİNDE CİRİT ATTI
Murat Karayalçın, paralel yapılar devletin içerisinde cirit attı diyerek, “Bunu da 17-25 Aralık 2013 tarihinde öğrenmiş değiller. İktidara geldikleri ikinci yılda yani 2004’de devletin tüm kurumları, AKP yöneticileri olan sayın başbakanı, sayın bakanları, Türkiye’nin ilgili platformlarında uyardılar. İşler kötüye gidiyor dediler. Cemaatlerin devlet içinde yapılandığı ve devlet yönetimini almaya hazırlandığını ifade ettiler. 15 Temmuz sonrasında geriye doğru baktığımızda TBMM’de kurulmuş olan Darbe Komisyonuna çağrılan ların ifadelerine baktığımızda bu uyarılar yapılmış. En çarpıcı olanı ise eski Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök Paşa’nın söylediğidir. Diyor ki; ‘2004 MGK toplantısında bunları aynen söyledik. Karar tasarısına yazdırdık.’ Peki kim vardı o gün dönemin başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin bakanları. Dikkat edilmez ise cemaatler devleti ele geçirecekler diye ikaz ediyorlar daha nedesinki. MGK’da 2 yıl görev yaptım. Toplantı öncesi ön provası yapılır. Raporlar ayrıntılı bir şekilde ortaya konur. Daha sonrada MGK toplantısına taşınır. Provası yapılmış, teknik raporları yazılmış ayrıntıları ortaya konmuş bir uyarıyı ta 2014 yılında yani 12 yıl önce öğrenmiş bulunuyoruz. Acı ve üzüntü veren bir durum bu.”

DEVLETİN İŞLEYİŞİNİ BOZDULAR
Yönetemediler. Devletin işleyişini bozdular. Devleti çökerttiler diyen Karayalçın, en çok üzüntü veren şey sayın cumhurbaşkanının şimdi sıfırdan başlayarak, devleti yeniden inşa edicez demesi. Yani devleti çökertenler şimdi bozdukları o yapıyı sfırdan inşa edecekler. Siyasi rejim değiştirilmek isteniyor. Parlamenter sistemden başkanlık sitemine geçilmesi isteniyor. Türkiye parlamenter sistemi cumhuriyetten önce başlattı. 1876 bu topraklarda ki ilk anayasa, 1. Meşrutiyet. O yıldan buyana parlamenter sistemi bilen, kullanan bu ülkede şimdi parlamenter sistem bırakılsın başkanlık rejimine geçilsin diye bir kampanya yürütülüyor. Türkiye iktisadi olarak çok ciddi sorunlarla karşı karşıya. Vahim terör olaylarını her gün yaşıyor. Daha da vahim bir şekilde Ortadoğu’da adeta bataklığa sürükleniyor. Ama Türkiye’yi yönetenlerin derdi bu değil.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİNİN NEDENİ NEDİR
Bir gurup insan, bir küme siyasetçi, arkadaş bu iş yanlış başka bir sisteme geçmeliyiz diyebilir. Ama ta 1876 yılından buyana işletilen sistemin değiştirilmesi öneriliyorsa bunu niye önerdiklerini de söylemeleri gerekir. Bizler şu ana kadar bunu gerekçesini daha duymadık. Neden Türkiye’nin rejimi değiştiriliyor. Gerekçe nedir. nedeni nedir bir söyleyin bakalım. Zaman zaman sayın başbakan ve cumhurbaşkanının ağzından konuşmalarında ‘Efendim sistem hızlı işlemiyor.’ diye gerekçelerin seslendiğini duyuyoruz. Eğer siz tek başınıza iktidar iseniz ve sistem hızlı çalışmıyorsa bunun sorumluluğu da sizde değil mi. Ben ortaklık hükümetinde başbakan yardımcısıydım. Ortaklık hükümetinde bile sistem yürüyordu. Siz 14 yıldır iktidarda sistemi çalıştıramadıysanız sorun sistemde değil sizin beceriksizliğinizdedir” dedi.
Konuşmasını bitiren Murat Karayalçın, daha sonra Yenişehir’de ki programına katılmak üzere parti binasından ayrıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

istanbul hava durumu smok alien smokal85 ayak mantarı Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT