MHP’li belediye halkını değil maden şirketini tercih etmiş

6 dakikada okuma

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun Meyra Madencilik firmasıyla ilgili önergesi, MHP’li Yenişehir belediyesinin madencilik faaliyetlerinin yürütüleceği sahayla ilgili “Tarım dışı amaçlı kullanım talebinde” bulunduğunu ortaya çıkardı.

YENİŞEHİR BELEDİYESİ DESTEK VERMİŞ

Çevre ve doğa felaketine sebep olacağı, İznik gölüyle yeraltı sularını kurutacağı gerekçesiyle Yenişehir halkıyla Kirazlıyayla Barcın köylülerinin karşı çıktığı ve protesto gösterileri düzenlediği Lübnanlı Meyra Madencilik firmasının faaliyetlerine MHP’li Yenişehir belediyesinin destek verdiği anlaşıldı.

ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ UYGUN GÖRMEDİ

Yenişehir Belediyesi’nin, Yenişehir’in doğası, havası, suyu ve verimli arazilerinin yerine madencilik şirketinin faaliyetlerine uygun talepte bulunduğu ancak bu talebin Bursa Valiliği, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce uygun görülmediği öğrenildi.

KONUYU TBMM’YE TAŞIMIŞTI

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi  Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Yenişehir’de Meyra Madencilik tarafından faaliyete geçmesi planlanan kurşun, çinko ve bakır zenginleştirme tesisi ve atık barajının, ilçe halkının sağlıklı yaşama hakkıyla, Yenişehir ovası ve ekonomisi için büyük bir tehdit oluşturacağını belirterek hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın hem de Tarım ve Orman Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle önergeler hazırlamış ve konuyu meclis gündemine taşımıştı.

BAKANLIK’TAN YANIT GELDİ

CHP’li vekilin önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen yanıtta şu ifadelere yer verildi;

“5403 Sayılı Kanun ile Ülkemizde tarım arazileri üzerinde hiçbir şekilde plansız veya izinsiz yapılaşmaya izin verilmemektedir. İzinsiz yapılması halinde 5403 sayılı Kanunun 20’nci ve 21’nci maddeleri kapsamında idari işlem tesis edilmektedir.

Ayrıca; Ülkemiz genelinde 265 adet “Büyük Ova Koruma Alanı” ilan edilerek tarım arazilerinin korunması sağlanmıştır.

Bursa İli Yenişehir İlçesi Kirazlıyayla Mahallesi sınırları içinde bulunan arazide Yenişehir Belediye Başkanlığı tarafından “Çinko – Kurşun – Bakır Zenginleştirme (Flotasyon) Tesisi ve Atık Barajı Projesi” faaliyetine yönelik sahanın tarım dışı amaçlı kullanım talebi, Bursa Valiliği (Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü) tarafından uygun görülmemiştir. Konunun yeniden değerlendirilmesi için ilgili firma tarafından Bakanlığımıza itiraz edilmiş olup, Bakanlığımızca 5403 sayılı Kanun kapsamında inceleme değerlendirme işlemleri devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

YENİŞEHİR HALKININ TAKDİRİNE SUNUYORUM

Belediyenin bu taleple Yenişehir’i ve Yenişehir halkını değil, söz konusu madencilik şirketini düşünerek hareket ettiğinin Bakanlık ağzıyla itiraf edildiğini belirten CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, bunu Yenişehir halkının takdirine sunuyorum dedi.

CHP’li vekil, söz konusu şirketin gerek Çevresel Etki Değerlendirme  “ÇED” raporu sürecinde, gerekse kapasite artırımı sürecinde yasaların boşluğundan yararlandığını, verdiği beyanların aksine projelendirdiği zenginleştirme işlemi ve katı atık barajıyla Yenişehir’i, katı atık bataklığına sürükleyeceğini ifade ederek, konuyla ilgili Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndan gelecek yanıtı da kamuoyuyla paylaşacağını belirterek, “Bursa Valiliği ile il Tarım müdürlüğüne ovalarımızın korunması yönünde gösterdikleri hassasiyet için teşekkür ederim” ifadelinde bulundu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.