Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün İznik ziyareti


Mustafa Kemal Atatürk’ün İznik’e gelişinin 84. yılı kutlandı

KATEGORİ: GÜNDEM


Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İznik’e gelişinin 84. yılı anma törenleri sabah 10.00’da Hükümet konağı önünde yapıldı. İznik Kaymakamı  Bülent Bayraktar, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta’ın çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından program devam etti.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İznik’e gelişinin 84.’ncü yılı anma törenlerine İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Cumhuriyet Savcısı Olgun Kaya, İlçe Jandarma Komutanı  Üsteğmen Tuncay Doğan, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Bektaş,  Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Tekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed Asil,İlçe Müftüsü Üzeyir Yavaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Coşkun, Siyasi Parti Temsilcileri, Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Eroğlu ve üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Belediye Daire Amirleri ve halkın katılımı ile gerçekleşti.

Atatürk Anıtı önünde devam eden programda konuşan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta “Kıymetli İznikli hemşerilerim. Bundan 84 yıl önce, 15 Temmuz 1935 tarihinde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ilçemizi ziyaret etmesi ile  İznik’te  tarihi bir gün yaşanmıştır. Yeni Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşundan tam 12 yıl sonra , Anadolu’da onlarca il, yüzlerce ilçeye gidemezken nüfusu 3 bin dahi olmayan bu tarihi kente gelerek İznik’i onurlandırmıştır.

Bu anlamlı ziyaret esnasında yanında bulunan Prof. Afet İnan şehri gezmek üzere Atatürk’ten müsaade istediğinde İznik’in görkemli geçmişini de çok iyi bilen Atatürk: “ Gidebilirsin fakat unutma ki, asıl İznik’i göremeyeceksin, Çünkü o toprağın altındadır” der. Tarihinde çok eski medeniyetlerin eserlerini taşıdığı için ilerde çok büyük bir turistik şehir olabilecek bu tarihi kenti, keşke il merkezi yapabilsek!”  sözleri ile adeta ilçemizin geleceği için bir vizyon ortaya koymuştur.

Milli Mücadele de İstanbul Hükümetlerinin ve işgalci devletlerin her türlü tuzağına, baskısına ve zulmüne rağmen tavrını Ankara’dan yana koymuş bu tarihi yeşil kent; yörenin ilk Kuva-i Milliye güçlerini oluşturmuştur. İznik Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile siyasi mücadeleye atılan İznik, ilk meclise Halil İbrahim Ağa’yı seçip göndermiş, Yüzbaşı Hasan Tahsin Bey gibi İstiklal savaşı kahramanları yetiştirmiştir. Mustafa Kemalin kendi deyimi ile (İznik Cephesi) adeta düşmana kalkan olmuştur.

Böylesi her karış toprağı tarih ve kahramanlık öyküleriyle dolu bu şehre yakışır bir hizmet anlayışı ile bizlerde bayrağı devraldığımız yerden daha ileriye taşıma inancı ve gayesi ile yolumuza devam edeceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını minnetle anıyor, Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Selçuk Ortaokul Müdür Yardımcısı Gökhan Yanmaz’ın sunduğu anma programında Selçuk Orta Okulu Öğrencileri Gökçe Doğan ve Züleyha Kibaroğlu İznik Üzerine Düzenlenmiş Destan adlı ” Merhaba İznik” adlı şiirlerini okumasının ardından  program sona erdi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from GÜNDEM

YUKARI ÇIK
Mobilya Takımları | Fur Coats | destek patent | canlı bahis siteleri