O ilçede salgın gün gün arttı son vaka sayısı 115

5 dakikada okuma

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tüm uyarılarına rağmen Bursa’da salgının önüne geçilemiyor. Bursa’nın Yenişehir ilçesinde 1 Temmuz’dan itibaren yükselişe geçen corona virüsü vaka sayısının bugün itibariyle 115’e çıktığı öğrenildi. MHP Yenişehir ilçe Başkanı Arif Eren, “İlçede acilen tedbir alınması gerek” çağrısını yaparken, uzmanlar vaka sayılarındaki artışın en büyük sebebinin rehavet olduğunu düşünüyor.

Türkiye’de normalleşme süreci corona virüsü vaka sayısında artışa neden olurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son yaptığı açıklamasında yine en fazla vakanın İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya ve Bursa’da görüldüğüne dikkat çekti. Bursa Valiliği İl Pandemi Kurulu, daha önce yayımladığı tedbirler kapsamında, başta asker eğlencesi olmak üzere toplu her türlü eğlencenin yasaklandığını duyurmuştu.

O İLÇE DE VAKA ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

Bursa’da en yüksek vakanın görüldüğü Yenişehir ilçesinde bugün itibariyle pozitif vaka sayısının 115 ‘e yükseldiği bunların bir kısmının hafif belirtiler gösterdiği ve evlerinde tedavi görerek karantina altında tutuldukları öğrenildi.

“NORMALLEŞME İLE BİRLİKTE REHAVET ÇÖKTÜ”

MHP Yenişehir ilçe Başkanı Arif Eren, “Normalleşme sürecinin başlamasıyla halkımız da bir rehavet oluştu. Daha önceki tedbirler kapsamında ilçede haftada 2 kez yapılan halk pazarını her güne çıkarmıştık. Yenişehirli vatandaşlarımız da istediği gün gidip alışverişini yapıyordu. Yığılma da olmuyordu. Bugün o kalktı. Eski sisteme dönüldü haliyle yığılma ve kalabalık alışverişler başladı” dedi.

“MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNDE YOK KENT MERKEZİ VE KÖYLERDE VAR”

Yenişehir ovasında çalışmak üzere gelen tarım işçilerinde corona virüsü vakasına rastlanmadığını ifade eden Eren, “Çok ilginçtir ki, vakalar kent merkezi ve köylerden gelmekte. Daha geçen günlerde 43’lerde olan vaka sayısı bugün 115’e yükseldi. Hızla da ilerliyor. İlçede acilen tedbir alınması gerek” diye konuştu.

GÜN GÜN ARTIŞ GÖSTERDİ

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde corona virüsü pozitif vaka sayısı 1 Temmuz’da 38, 2 Temmuz da 52, 7 Temmuz da 95, 8 Temmuz da 107 ve 9 Temmuz yani bugün 115 olarak kayıtlara geçti.

“PARA CEZASI CAYDIRICI DEĞİL DAHA CİDDİ YAPTIRIMLAR UYGULANMALI” 

Bursa’da corona virüsü hakkında yaptığı açıklamaları ile sıkça gündeme gelen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Hekimi Dr. Orhan Sevinç Cura da “İnsanlarımız da bu salgın artık umursamaz hal aldı. Bir bıkmışlık var. Virüsün yayılma hızı özellikle toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu alınması, kalabalık olması birinci etken. Ekonomi açısından bir şey yapacaksak eyvallah, işe gitmesi gerekenlere izin belgesi verilsin işine yine gitsin. Bunun dışında gene zorunlu olmayan birlikteliklerin kesinlikle yasaklanması gerekiyor. Yani bir cenazede en fazla 10 kişi olmalı. Asker uğurlamaları bunların önüne geçip tedbirlerin alınması gerekli. Bunu en azından 15 Temmuz’a kadar yaparsak Ağustos ayını rahat bir şekilde geçiririz. Para cezaları kesiliyor kaç kişi ödedi bunu Allah aşkına, daha ciddi yaptırımlar olmalı” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.