Prof. Dr. Yılmaz: Gebeler üçüncü aydan sonra Covid aşısı olabilir

4 dakikada okuma

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sertaç Yılmaz, gebelikte ilk 3 ayda Covid-19 aşısının yapılmaması yönünde genel kabul oluştuğunu, ancak üçüncü aydan sonra aşının uygulanabileceğini söyledi.

Bursa Tabip Odası (BTO) Sağlık Gündemi podcastinin konuğu olan Bursa Uludağ Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sertaç Yılmaz, BTO Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan’ın gebelerin COVID-19 tedavi ve aşı süreciyle teratojeniteye ilişkin sorularını yanıtladı.

“KUSURLAR İÇİN KULLANILAN BİR TERİM”

Teratoloji’nin doğuştan gelen bozukluklar ya da kusurlar için kullanılan bir terim olduğunu söyleyen Mustafa Sertaç Yılmaz, “Teratonejenik etki, sadece ilaçlardan değil radyasyon veya bazı kimyasallardan da kaynaklanabilir; bu maddelerin fetüs üzerinde yaptığı olumsuz etkilere verilen isimdir. Bu maddelere de teratojen deniyor. Gebelerde COVID ile mücadele için özel bir ilaç kullanılmamakta. Diğer hastalarda olduğu gibi Favipiravir’in hastalara veriliyor” dedi.

“FAVİPİRAVİR X KATEGORİSİNDE”

İlacın yarattığı bir sorun olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Prof. Dr. Mustafa Sertaç Yılmaz, söz konusu ilacın Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından ‘X’ kategorisinde değerlendirildiğini söyledi.
İlacın içinde bulunduğu kategoriyi de açıklayan Mustafa Sertaç Yılmaz şöyle devam etti: “A, B, C, D ve X kategorileri var. A en güvenlisi D ise en az güvenileni simgeliyor. X ise gebelikte sıkıntı yaratabilecek ilaçlar için kullanılan bir kategori. Bu kategoriler ilaçların etkisinin kalıcı yapısal hasar bırakıp bırakmadığına göre şekilleniyor. Favipiravir her ne kadar bu kategoride kabul ediliyor olsa da şu aşamada elimizde başka bir ilaç maalesef bulunmuyor.”

AİLELERE ÖNERİLER

Ailelere önerilerde de bulunan Prof. Dr. Mustafa Sertaç Yılmaz, ilaç kullanmadan önce gebelik riskinin başvurulan hekime mutlaka belirtilmesi gerekiyor. Hekimlerin özellikle D ve X grubunda bulunan ilaçların kullanımı ile ilgili hastalarını bilgilendirmeleri gerek. Bazı durumlarda bu hastaların ‘Riskli Gebelik’ bölümlerine sevk edilerek, risk analizi yapılması gerekir. Bu bölümler Bursa’da da bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“GEBELERE COVID-19 AŞISI YAPILABİLİR”

COVID-19 aşısının gebelere uygulanmalı mı sorusunu da yanıtlayan Mustafa Sertaç Yılmaz, “Dünya üzerinde genel kabul ilk 3 ayda uygulanmasın, üçüncü aydan sonra uygulanabilir yönünde. Aşıyla ilgili çok fazla bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Bizim ülkemizde kullanılan aşı inaktif aşı. Yapılan çalışmalar gösterdi ki, COVID-19 pozitif gebelerden dünyaya gelen bebelerde risk, normal nüfusa göre daha fazla değil. Bu şekilde düşündüğümüzde, inaktif aşıyı yaptırdığımızda da riskin çok yüksek olmadığını değerlendiriyoruz. 3’üncü aydan sonra aşı olmaları öneriliyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.