Psikolog Nedir, Psikolojik Tedavi Ne Zaman Görülmelidir?

KATEGORİ: SAĞLIK


Ülkemizde psikolojik rahatsızlık var ve dolayısıyla psikolojik tedavi görmek hala tabu olarak görülüyor. Bu nedenle pek çok psikolojik rahatsızlık tedavi edilemediği için ilerliyor. Halbuki her birimizin çevresinde en küçük fiziksel rahatsızlıkta bile gidebileceği çok sayıda hastane ve sağlık ocağı bulunuyor. Yapılan araştırmalar insan psikolojisinin beden sağlığı üzerinde ne kadar çok etkisi olduğunu gösteriyor. Zira kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi sağlık sorunu stres kaynaklı olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle toplumun bu konuda bilinçlenmesi ve psikolog çekincesini bir an önce aşması gerekiyor.

Bu noktada psikolog nedir ve psikolog nasıl olunur gibi sorular ön plana çıkıyor. Psikolog olmak için üniversitelerin psikoloji bölümlerinde 4 senelik ihtisas yapmak gerekiyor. Bu ihtisas sonrasında isteğe bağlı olarak mesleğin icra edileceği psikoloji bölümü üzerine de ekstra eğitim alınabiliyor. Psikolog puanları üniversitelere göre değişiklik gösteriyor. Devlet üniversitelerinde bu puanlar daha yüksekken, özel üniversitelerde biraz daha düşük puanlarla psikoloji eğitimi görülebiliyor.

Günümüzde özellikle büyük şehirlerde psikolojik tedavi görme tabusu yavaş yavaş kayboluyor. Ruhsal sorunlar yaşadığını düşünen ve mutsuzluk hissi taşıyan kişiler psikolog uzmanlara başvuruyor. Bu başvuru sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Aile terapisi ve çift terapisi gibi yöntemler de geçerliliğini arttırıyor. Bu ilgi artık daha fazla gencin ileride psikolog olmak istemesine neden oluyor. Bu gençler üniversite tercihlerini yapmadan önce psikolog mesleği hakkında bilgi arayışına giriyor. Araştırdıkları konuların başında da psikolog maaşları geliyor. Ancak bilinmesi gerekiyor ki bir mesleğin verdiği duygusal tatminin maaştan daha önce düşünülmesi gerekiyor. Zira iyi bir psikolog olup insanlara fayda sağlayabilmek için bu mesleğin tutkuyla sevilmesi gerekiyor.

Günümüzde psikolog ücretleri, psikolojik tedavi görmek isteyen pek çok kişinin gözünü korkutuyor. Madalyon Psikiyatri Merkezi, ilke olarak bu korkunun önüne geçmeyi hedefliyor. Madalyon Klinik, kişilerin psikolojik tedavileri esnasında kar amacı gütmüyor ve pek çok merkeze göre çok daha uygun fiyatlarla danışanlara hizmet veriyor. Merkez bünyesinde çok sayıda psikolog çalışması da, tüm danışanların hak ettiği tedaviyi görebilmesini sağlıyor. Madalyon Klinik’te danışanlara ilk olarak psikolojik testler uygulanıyor, bu testlerin neticesine göre de tedavi yöntemleri belirleniyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*