Sarıbal: 17 yılda 59 milyon ton buğday ithalatı yapıldı 

TBMM’de Bütçe Tasarısı görüşmelerinde grubu adına söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Türkiye, tarımsal hasılada Avrupa birincisi değil. Fransa bizi geçti. Dünyada ise 11. sıradayız. 17 yılda 59 milyon ton, 2019 yılının ilk 10 ayında rekor kırarak,7.6 milyon ton buğday ithalatı yapıldı. Tarımın GSMH içindeki payı 2002 yılında yüzde 10.2 iken bugün  yüzde 5.85’e düştü” açıklamasında bulundu.

İKİNCİ SIRAYA DÜŞTÜK

Sarıbal,”Tarım Bakanı çeşitli rakamlar verdi. ‘Avrupa Birliği ve dünya da tarımsal gayri milli safi hasıla da çok iyiyiz’ dedi. Artık Avrupa da birinci falan değilsiniz. 2017’den 2018’e ne yazık ki 6 milyar dolardan fazla bir payla ikinci sıraya düştük” dedi.

FRANSA 45 MİLYAR DOLARLA BİRİNCİ

Fransa bu zamanda 40 milyar dolardan, 45 milyar dolara çıkarak birinci oldu diyen CHP’li Sarıbal, şöyle devam etti: “68 milyon hayvan varlığından bahsediyorsunuz. 8 milyon canlı hayvan ithal ettiniz. 5 milyon küçükbaş, 3 milyon küçükbaş, yetmedi 300 bin ton et ithal ettiniz. Bunun karşılığı 1 milyon 350 bin canlı hayvandır. Toplam 9 milyon 250 bin canlı hayvan ithal edip, hayvan varlığını bu kadar az arttıran bir iktidar daha görülmemiştir. Bunun yanında 34 milyon dönüm arazi şuanda ekilmiyor. Ekilen tarım alanı da 19 milyon hektardır. Bunların hepsini sizin başarı öykünüz olarak buradan açıklamak istiyorum” ifadelerinde bulundu.Mersinde yaşıyorsun yada orada misafirsin ve bir tane mersin otele gelen escort bayan mı arıyorsun.Sitemiz size yardımcı olabilir.Sitemizde evinde görüşen otelde görüşen yada sizin evinizde görüşen bayan profilleri yer almakta.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Previous Story

Ücretsiz çevre yolu devre dışı bırakılacak iddiası

Next Story

Bariyer Sistemleri

Latest from SİYASET