Şirket Kuruluş Maliyetleri

KATEGORİ: YAŞAM


Şirket Kuruluşu
Şirket Kuruluşu

Türkiye’de şirket kuruluşu yapılırken tercih edilen 3 tür var Şahıs Şirketi, Limited Şirket ve Anonim Şirket. Maliyetler kuruluş yapılacak türe göre değişiklik göstermektedir.

Şahıs Şirketi; Ortalama bir günde kurulabilen şahıs şirketi için noter masrafları, vergi dairesi masrafları, mali müşavir masrafları, meslek odası kayıt masrafları, fatura ve kaşe basımı, gerekliyse yazar kasa alımı ile birlikte maliyet 1.000 – 2.000 TL arasında değişiyor.

Limited Şirket Kuruluşu; noter masrafları, vergi dairesi masrafları, mali müşavir masrafları, ticaret odası kayıt masrafları, fatura ve kaşe basımı, gerekliyse yazar kasa alımı ortalama 3.500 – 5.000 TL arasında değişmektedir.

Anonim Şirket Kuruluşu; noter masrafları, vergi dairesi masrafları, mali müşavir masrafları, ticaret odası kayıt masrafları, fatura ve kaşe basımı, gerekliyse yazar kasa alımı ortalama 4.000 – 6.000 TL arasında değişmektedir.

Bu kuruluş maliyetleri şehirler arasında fark göstermekle beraber, maliyete şirket sermayesi, ortak sayısı, müdür sayısı ve iş yeri kira tutarı etki etmektedir.

Yabancı ortaklı şirket kuruluşu yapılacaksa maliyete tercüme ve fazladan noter maliyetleri de eklenmelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*