Soma AŞ. Vicdanını Ezdi!

GÜNDEM

Soma Anonim şirketi avukatları, 9 kişilik aileye ödenmesi istenen 320 bin liralık tazminat için “Bu rakam felaketi özletir” diyerek, kararı veren hakimin değiştirilmesini istedi.

Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin yakınlarının açtığı tazminat davasında şirket avukatları, hakim değişikliği için dilekçe yazdı. Dilekçedeki ifadeler ise kan dondurdu. Mahkemenin aileye öndenmesine hükmettiği 320 bin lira için “Bu rakam felaketi özletir” diyen şirket avukatları, mağdur 9 kişilik ailenin banka hesaplarında bulunan 184 bin lira için ise “astronomik paraları var” ifadesini kullandı. Şirket avukatları, hakim değişikliklerini ise mahkemenin topluma karşı kendilerini korumadığını belirterek talep etti.

soma-a-s-avukatlarinin-itiraz-dilekcesi-kan-8107959_9975_m
400’E YAKIN TAZMİNAT DAVASI AÇILDI

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, 13 Mayıs 2014’te 301 madencinin hayatını kaybettiği kazanın ardından madenci yakınlarının açtığı maddi ve manevi tazminat davaları arasından “pilot dosya” olarak belirlenen davada karar verildiğini açıkladı.

Arslan, facianın ardından ailelerin, ceza davasının yanı sıra manevi tazminat davalarıyla da hukuk mücadelelerini sürdürdüklerini ve 400’e yakın tazminat davası açtıklarını anımsattı.

Geçen Aralık ayında, tazminat davalarından ilkinin sonuçlandığını ve mahkemenin şirketin ölen madencilerden Özay Eren’in, anne babasına 75’er bin, 7 kardeşine ayrı ayrı 35’er bin lira tazminat ödenmesine hükmettiğini, Eren’in, eşi ve çocuklarının açtığı davanın ise devam ettiğini aktaran Arslan, diğer 400 dava için de emsal teşkil edecek olacak bu dava sonrasında Soma Kömür İşletmeleri AŞ avukatlarının reddihakim talebinde bulunduğunu söyledi.

“ŞİRKET ZAMAN KAZANMAK İSTİYOR”

Bu talebin mart ayında görülecek duruşmada ele alınacağını belirten Arslan, şunları kaydetti:
“Şirket avukatları, hem bundan sonraki tazminat davalarının aleyhlerine sonuçlanmamasını ya da daha az miktarlarda tazminat tutarlarıyla karara bağlanmasını hem de zaman kazanmak istediler.

Amaçları davayı geciktirmek, süreci uzatmak. Bu faciadan dolayı manen ve madden çökmüş, psikolojileri bozulmuş eşlerin, çocukların üzüntülerini daha da arttırmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Belki iki üç aylık bir zaman kazanacakları, ama reddihakim talebinin hiçbir hukuki değeri bulunmamaktadır. Büyük ihtimalle bu talep reddedilecek ve mahkeme kaldığı yerden devam edecektir diye düşünüyoruz.”

“DİLEKÇEDEKİ SÖZLER AİLELERİ İNCİTİYOR”

Şirketin avukatları aracılığıyla mahkemeye sunduğu reddihakim dilekçesindeki ifadelerin aileler için can acıtı olduğunu savunan Arslan, Manisa İş Mahkemesi hakiminin tarafsızlığını yitirdiğinin öne sürüldüğünü aktardı.

“MAHKEME BİZE SAHİP ÇIKMIYOR” DİYEREK DEĞİŞİKLİĞİ İSTEDİLER

Arslan, şirketin avukatları aracılığıyla mahkemeye sunulan dilekçede, “Dava konusu olay iş kazası, Türkiye’nin en büyük iş kazasıdır. Türkiye’nin en büyük iş kazası olması, yargılamanın taraflı yapılması için neden oluşturmaz. Bu tür davalarda, yargılamanın usulü işlemlerini, tamamlayıp toplumun beklentisi doğrultusunda karar oluşturmak, toplum karşısında yalnız olan davalıyı daha da korumasız hale getirecektir. Yargı, güçsüz olan davalıyı korumadığı gibi bir de tarafsızlığını bozup toplum gücüyle birlikte hareket etme kolaycılığına kaçarsa adalet ciddi şekilde yara alacaktır” ifadelerine yer verildiğini bildirdi.

ŞİRKET AVUKATLARI 184 BİN LİRAYA “ASTRONOMİK RAKAM” DEDİ

Arslan, dilekçede, mahkemenin, haksız şekilde şirketin TKİ nezdindeki hak ve alacaklarına tedbir koyduğunun savunulduğunu belirterek, “Şirket varlıkları ve gelirleri üzerinde ağır tedbir uygulayan mahkeme, davacı tarafça yapılan ‘adli yardım’ taleplerini gerekçesiz olarak, kanunun aradığı ekonomik durum araştırmasını yapmadan kabul etmiştir. AFAD tarafından her bir davacıya, 184 bin lira civarındaki ödemelere rağmen, adli yardımlı olarak davanın devamını sağlamıştır. Yargılama masraflarını ödemekten aciz olduğunu beyan eden davacıların hesaplarında 184 bin TL gibi astronomik paraların varlığına dair, dosyada bilgi ve belge olmasına rağmen dava adli yardımlı olarak görülmeye devam etmiştir. Mahkemenin bu kararı, harçtan muaf oldukları için açılan davalarda, dava miktarlarının fahiş olarak artmasına neden olmuştur” denildiğini kaydetti.

320 BİN LİRA İÇİN “BU RAKAM FELAKETİ ÖZLETİR” DEDİLER

Baro Başkanı Arslan, şirket avukatlarının ailenin istediği tazminat miktarının hemen hepsinin ödenmesine karar verilmesini eleştirdikleri dilekçede, “Bu miktarların felaketi özlenir kılacağının” iddia edildiğini söyledi.


Dilekçede, Yargıtay kararlarına atıfta bulunulduğunu dile getiren Arslan, “Yargıtay’ın yerleşik kararlarında, manevi tazminat çekilen üzüntüye, acıya birebir karşılık değildir. Duyulan acı ve elemin bir nebze olsun hafifletilmesi için belirlenen bir tutardır. Yerel mahkemenin, davacı tarafından yapılan yüksek miktarlı talebin olduğu gibi kabul edilmesi, ‘felaketi özlenir hale getirebilecek’ niteliktedir. Meydana gelen kaza sebebiyle oluşan acı gerçekten çok büyüktür. Bu acı hepimizin ortak acısıdır. Para ile tazminat ile bu acı giderilmez. Belki azaltılması sağlanabilir ancak hükmedilen manevi tazminat miktarı, felaketi özlenir hale getirecek nitelikte bir miktardır” ifadelerinin kullanıldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.