TAPINMA ALANI ŞAPEL ORTAYA ÇIKTI

GÜNDEM, SÜRMANŞET

Bursa Anıtlar Koruma Kurulu üyeleri, İznik’te gerçekleştirilecek olan “Yeşil Cami Çevre Düzenleme Mimarisi ve Peyzaj Avam Projesi, Ayasofya Camii Bahçesindeki mevcut tuvaletler yerine yeni tuvalet yapılması talebinin değerlendirmesi, Kıyı Bandı Kentsel Tasarım Avam Projesi ve yeni İznik Müzesi inşaat alanında yapılan sondaj kazı rölövesinin değerlendirmesi konusunda çeşitli incelemelerde bulundular.

Adı geçen alanlarda ki İncelemelere, Bursa Anıtlar Kurulu Başkanı Murat Taş, Kurul Müdürü Serpil Arık, Üyeler, Işıl Gençoğlu, Nazire Diker, Kazım Karabulut, Bülent Nuri Kılavuz, Bursa Müze Müdürü Sinan Özbey, Rölöve Anıtlar Müdürü Aylin Kırlangıç, Mevlüde Kapta ve Kurul Raportörleri katıldı.

10.YÜZYILA AİT ŞAPEL BULUNDU

Kurul başkanı ve üyeleri, 2012 Haziranın da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müzeler Genel Müdürlüğü, Bursa Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından ihalesi açılan ve halen restorasyonu devam eden İznik Nilüfer Hatun İmarethanesi ve Müştemilatı Yapımı Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenlemesi Projesi kapsamında ek bina temel kazıları sırasında 10. yüzyıl’a ait olduğu sanılan Bizans dönemi Şapel (Kutsanma Alanı) ortaya çıktı.

NİHAİ KARAR VERECEKLER

Müze müdürlüğü arka bahçesinde ki kazı alanında ortaya çıkan kalıntılardan burasının çok amaçlı bir çalışma alanı olduğu kaydedildi. O nedenle burasının korunması mı yoksa güvenli bir şekilde kapatılıp, yerine “İznik Yeşil Müze” adı verilen yeni idari binası ve arkeoloji müzesi inşaatının olup olmayacağı konusunda nihai karar verecekleri öğrenildi. İnşa edilmek istenen “İznik Yeşil Müze” projesinde ki binanın üst terası temiz enerji kullanımı için yeşil alandan oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.