Türk Seramik Sanatı Çağdaş Eserleri sergisi büyük ilgi gördü

KÜLTÜR - SANAT
Müzeler Haftası kapsamında, geçmişe saygı, geleceğe de armağan olarak, Galerim Sanat Galerisi’nin öncülüğünde, Prof. Dr. Candan Dizdar Terwiel ve Uludağ Üniversitesi İznik Meslek Yüksek Okulu Öğr. Gör. Senanur Gündoğdu Dodevski’nin koordinatörlüğünde, 50 Türk, Hollanda ve İtalya’dan 9 yabancı seramik sanatçının İznik Nilüfer Hatun İmareti İslam Eserleri Müzesi ve İznik Arkeoloji Müzesi’ndeki ‘Türk Seramik Sanatı Çağdaş Eserleri’ sergisi sanatseverlerle buluştu.
Tarih boyunca önemli olaylara bir durak teşkil eden İznik’te gerçekleşen sergi, T.C. Kültür Bakanlığı’nın desteği, Hollanda Büyükelçiliği ve İznik Belediyesi’nin de işbirliği ile gerçekleştirildi.
Cumhuriyet’in 100’üncü yılı anısına düzenlenen Türk Seramik Sanatı Çağdaş Eserleri sergisinin açılışı sonrasında, Senanur Gündoğdu Dodevski’nin yönettiği panelde, Filiz Yenişehirlioğlu, Candan Dizdar Terwiel ve Adil Can Güven, konuşmacı olarak yer aldı. Panel, Çağatay Akyol ve Bilgin Canaz’ın müzik dinletisi ile son buldu.

Sergide aralarında, Zehra Çobanlı, Mutlu Başkaya, Senanur Gündoğdu Dodevski, Güngör Güner, Elif Aydoğdu Ağatekin, Ayşegül Türedi Õzen, Mustafa Tunçalp, Mehmet Tüzüm Kızılcan, T. Emre Feyzoğlu, Candan Dizdar Terwiel, Sibel Bucurgat Atasoy, Beril Anılanmert, Ergün Arda, Hasan Şahbaz, İhsan Berke Saraçoğlu, Nurdan Yılmaz Aslan ve Bingül Başarır’ın da bulunduğu 50 Türk sanatçının çalışmaları yer aldı.

Bursa Uludağ Üniversitesi İznik Meslek Yüksek Okulu, İznik Çini Vakfı, Mavi Çini ve İznik Arkeoloji Müzesi de katkı sağlayanlar arasındaydı.

Sergide ayrıca Augusto Girolamini, Bottega Gatti, Gioela Suardi, Martine De Jong ve Marijke Gemessy’in  Porselene Giden Yolda isimli Mavi Beyaz başlıklı eserleri de  dikkat çekti.

Serginin ikinci gününde ise Hollanda ve Türk sanatçılarına Senanur Gündoğdu Dodevski, İznik turu ve workshop sanat etkinliği düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.