Yaşam alanları filika olacak

GÜNDEM, MANŞET

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaya çıkarılan İznik Gölündeki bazilikanın gün yüzüne çıkarılması için yapılan çalışmalarda Uludağ Üniversitesi kazı ekibindeki arkeolog dalgıçların çalışması ardından ikinci aşamada İznik Gölüne Batmaz Filika indirildi.

Kültür Bakanlığı ve Bursa Büyükşehir belediye başkanlığı arasında yapılan protokol gereği lojistik destek kapsamında göle indirilen metal filika, göl kıyısının 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1600 önce Aziz Neophytos’un adına inşa edilen ve Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından ’2014 Yılının En Önemli 10 Keşfi’ arasında gösterilen Bazilika’nın incelenebilmesi için bugün İznik Gölüne indirildi.

12 KİŞİYİ TAŞIYABİLİYOR

Kış sezonunda aşırı dalgaların yaşandığı İznik Gölünde araştırma yapacak arkeologlara sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak amacı ile getirilen Batmaz filika yaklaşık 12 kişinin çalışmasına imkan verecek.
İçten motorlu olarak tasarlanmış filika, aşırı dalgalı havalarda arkeologlar için yaşam alanı olacak.

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRECEK

Konuyla ilgili görüşünü açıklayan İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, “ Batmaz filika diye tabir edilen araç Kültür bakanlığının onayı ile Bazilikadaki çalışmalara destek amacı ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından temin edildi. İznik Müze müdürlüğü gözetimde Uludağ üniversitesi arkeoloji  ekibi bu araç sayesinde kış döneminde aralıksız olarak çalışmalarını sürdürebilecekler” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.