YEŞİL MÜZE PROJESİ SONDAJ KAZILARINA TAKILDI

KATEGORİ: KÜLTÜR - SANAT/MANŞET


kamakam

Restorasyonu devam İznik Müzesindeki ek bina yapımı için yapılan sondaj kazısında çıkan tarihi yapılar İznik Yeşil Müze diye adlandırılan projeyi sekteye uğrattı.

19.06.2012 tarihinde Kültür Ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü Bursa Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından ihalesi açılması ardından restorasyonu devam eden İznik Nilüfer Hatun İmarethanesi ve Müştemilatı Yapımı Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenlemesi projesi kapsamında ek bina temel kazılarında Bizans dönemine ait olabileceği tahmin edilen konut temellerinin çıkması projenin geleceği konusunda tereddüt yarattı.

“YEŞİL MÜZE” KURUL KARARI İLE ŞEKİLLECEK
Toplam proje maliyeti 7.299.000 TL olan projede 31.10.2014 tarihinde ihale edilen 22.12.2014 yer teslimi yapılması ardından çalışmaların başladığı  ek bina temel kazılarında şu an için ortaya çıkan tarihi yapının temizleme ve sondaj çalışmaları devam ederken konu ile ilgili olarak İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe;
” Bilinen kent müzelerinin yanı sıra alışılmışın dışında bir mimari projeye sahip olan “İznik Yeşil Müze” projesinde, idari binaların yanı sıra arkeoloji bölümünün yer alacağı yeni binanın üst terası temiz enerji kullanımı için yeşil alandan oluşacak. Bu alanda yine güneş enerjisini elektriğe çevirecek olan mimariye uygun ayrı çatılar inşa edilerek yapının kendi elektriğini kendisinin üretmesi planlanıyordu. “İznik Yeşil Müze” projesi, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan gelecek karara göre şekillenecek” dedi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*