“33 masumun katilleri bulununcaya kadar devam edeceğiz”   

3 dakika okuma süresi

Ünlü Anadolu Rock Grubu Moğollar, Bursa’nın İznik ilçesin de Cumhuriyet Konseri verdi.  Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı ve ilçe örgütünün organize ettiği Cumhuriyetin 95. yıl kutlamaları, tarihi Lefke Kapı’da gerçekleşti. İzniklilere unutulmaz bir gece yaşatan Moğollar, sahne de 2 saat kaldı.

Cahit Berkay ve Emrah Karaca konser boyunca 16 parça seslendirdi. Sahneden İzniklilere seslenen grubunun en kıdemli üyesi Cahit Berkay, “Bugün müzikte 50’inci yılımız. 51’inci yıldan da gün aldık. Bunca yıl tarihin de ilk kez Moğollar olarak İznik’te konser veriyoruz. Bize, ‘Daha nereye kadar’ diyorlar. Sivas’ta katledilen 33 masumun katilleri bulununcaya kadar diyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

1967-1993 yılında müzik yapma şansımız yoktu. Hepimiz Avrupa’nın çeşitli yerlerine savrulup gitmiştik diyen Berkay, “1993’te yeniden bir araya geldik. Hadi tekrar müzik yapalım dedik. Ve devam ediyoruz” dedi.

ÇİNİDEN ALAGEYİK DESTANI ALBÜMÜ

Konserin bitimin de sahneye çıkan Cumhuriyet Halk Partisi İl başkanı Hüseyin Akkuş ve İznik belediye başkan aday adayı Asiye Çalışkan, Moğollara teşekkür ederek, 1972’de “Alageyik Destanı” adlı albümünün kapağını çini karo olarak hediye etti. Berkay bu anlamlı hediye için Çalışkan’a teşekkür ederek, çok duygulandım dedi.

Ardından bir konuşma yapan Çalışkan, “Çok savaşlar gördü bu topraklar. 1919’da yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, uzun mücadelenin sonun da 1923’te bugün 95. yılı olan cumhuriyetimizi ilan ett. Atamızın izindeyiz. Cumhuriyetin yılmaz bekçileriyiz” dedi. Bursa il başkanı Akkuş’da “Bizler on yıllardan beri cumhuriyeti kutlamakla ilgili süreci yönetiyoruz. 16 yıldır üzerimize bir kabus gibi çöken siyaset söz konusu. Ben, Bursa’da bilbordlar da Said-i Nursi görüyorum. CHP olarak bundan sonra İznik ve Bursa’da Said-i Nursi görmek istemiyorum. Denizleri, Mahirleri, İnönüleri, Mustafa Kemal Atatürk’ü görmek istiyorum” dedi. Geceye, Başta CHP ilçe ve il örgütü, CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, İznik Belediye Başkan Aday Adayı Tarık Demiray, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda İznikli katıldı.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.