Fotoğraf: Kamil Cengiz

Baharın müjdeleyicisi ilk cemre havaya düştü

2 dakikada okuma

Kış aylarının kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde baharın müjdeleyicisi cemrelerin tarihleri de merak edilmeye başlandı. İlk cemre 20 Şubat’ta yani bugün havaya düştü.

CEMRELERİN DÜŞTÜĞÜ TARİHLER  

İkinci cemre 26-27 Şubat’ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart’ta toprağa düşecek. Cemreler birer hafta arayla düşerler ve  ilkbaharın habercisidirler. 1’inci cemre havaya (19-20 Şubat), 2’inci cemre suya (26-27 Şubat), 3’üncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.