Tarım şurası öncesi İznikli çiftçi bakın ne dedi

7 dakika okuma süresi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, perşembe günü yapılan 3. Tarım ve Orman Şurası tanıtım toplantısında, “Önümüzdeki 3 aylık süreçte dinleyeceğiz, tartışacağız, istişare edeceğiz” diyerek, tarım ve ormancılıkta ilk beş yılı planlayarak, gelecek 25 yılı yönetmeyi hedeflediklerini söyledi.

İznikli emektar çiftçide, “Tarımda talep yoksa arz da olmaz. Vatandaşın alım gücü artmalı. Askeri ücreti 3 bin 500 TL yapsınlar. Alım gücü artar, talep olur, çiftçide üretip satar” önerisinde bulundu.  Bir başka öneri ise “mazot, gübre, zirai ilaç ve tohumda tanzim satışı” yönünde oldu. Buda olmadı “kilo başı fiyat desteği” istiyoruz oldu.

ÜRÜNÜN KİLOSU 60 KURUŞ İŞÇİ PARASI 100 TL

Tarlada tarımda çözüm ve önerisi sorulan İznikli çiftçi Fırat Turus, “Ben bir üreticiyim. Gübre 180 TL. Mazot 7 TL. Patlıcan fidesi 90 kuruş. Kilosu 60 kuruş, işçilik 100 TL. Pazarda 3 TL. Bir ton patlıcan topluyoruz. 60 kuruştan 500 TL. 10 işçi çalıştırıyoruz. 100 TL’den bin TL. Kabak tohumu ithal. İçinde 500 adet var 220 TL. Domates fidesi 1,25 kuruş. Domatesin kilosu 50 kuruş. Masrafı 5 TL. Sıkıntımız buradan başlıyor. 20-30 dönüm ekim yapıyorum ama cebimde 5 TL ile geziyorum. Her şeyi ithal etmeye başladık. Düzen burada bozulmaya başladı. Biz üretmezsek millet aç kalır. Patlıcanda mı üretmeyelim. Bunu da mı ithal edecekler. İşçi parası haftalık 6 bin TL. Halden gelen para 3 bin TL. Hadi çık işin içinden çıkabilirsen. Ben domates, biber, patlıcan, kabak ekiyorum. Sabah kalktığımda bu işi severek yapmak istiyorum. Askeri ücretle çalışan işçi de aynı durumda her yere borcu var alım gücü yok. Askeri ücreti yap 3 bin 500 TL bu insanın alım gücü artsın. Talep olsun arzı da biz karşılayalım. Birde bin dönüm arazisi olana destek veriyor. Biz ufak çiftçiye dönüme 25 TL veriyor. Bu paraya hangi çiftçi sürer tarlasını. 20 dönüm araziyi hazırlamak için 7-8 bin TL’lik mazot yakıyoruz. Oturdukları yerden bu çiftçiye destek veriyoruz demekle olmaz. Dönümüne bin TL destek ver çiftçi üretsin. Bu işe bir sistem  getirsinler” dedi.

TARLADA 50 KURUŞ TEZGAHTA 4 TL

Fasulye ve domates yetiştiricisi Tayfun Kocabaş ise “İlaç, gübre ve mazot maliyetleri düşürülmeli. Bir dönüm tarlayı hazırlamaya harcadığımız para bin TL. Kabak tarlada 50 kuruş. İstanbul’da tezgahta 4 TL. Para kazanamıyoruz. yetiştirdiğim kabağın maliyeti 10 bin TL’yi geçti. Aldığım para ise 2-3 bin TL. İşçi maliyetine yetmiyor. Çok mağduruz. Tarım Bakanlığın’dan ÇKS’si olan çiftçiye destek olmasını istiyoruz. Ancak bunu göremiyoruz” dedi.

KAYIT DIŞI 500 BİN DEKAR TARIM ARAZİSİ VAR

Bursa Ziraat Odaları Koordinasyon eski başkanı olan İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik’te sorunun girdi maliyetlerinde olduğunu söyledi. Çelik, “Biz aslında söylemekten bıktık artık. Son iki yıldır. Zirai ilaç fiyatlarından dolayı mazotu artık hesaba katmaz hale geldik. 30 dönüm bir bahçeniz var deponuz 500 TL’lik mazot alır. 3 defa da 10 bin TL’lik ilaçlama yaparsınız. İlaç, gübre ve tohum fiyatları sorunumuz var. Üretim planlaması yok. Üretim fazla yapıldığında elde kalıyor. Buda pazar sorunu yaratıyor. Üretim planlaması niye olmuyor diye soracak olursanız. Türkiye’de çok sayıda kayıt dışı ekilen tarla var. ÇKS yaptırmadığınız da üretim planlaması olmuyor. İnegöl’de bugün 20 bin dekar alan ÇKS’ye kayıtlı değil. Bursa geneline baktığımız da 500 bin dekar tarım alanında kayıt dışı üretim yapılıyor. Bunlar sağlıklı üretim planlamaya alınsın. Girdi maliyetlerine katkı yapılsın. Pazarla ilgili de etrafımızda bulunan ülkelerdeki eski pazar alanlarımızdaki sıkıntı aşılsın. Her zaman ithalata karşıyız. Örneğin meyve suyunda kullanılan döküntü şeftali ve elmanın dışarıdan konsantresi getiriliyor. 10 sene önce meyve suyu için alınan döküntü şeftali ve elmayı tonunu 600 TL’ye alıyorlardı. Bugün 300 TL’ye alıyorlar. Kendimiz üreteceğiz dışarıdan almayacağız. Devlet derleyip toplayıp bizim üretmemizi sağlayacak. Çiftçiyi tarlada kırsalda tutacağız” dedi.

“KÖYÜ KENDİ TOPRAĞINDA KÖLE OLACAK”

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen On birinci Kalkınma Planı’ndaki tarım ile ilgili bölümü değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’da “Kalkınma Planı’nda sorunların çözümüne ilişkin tek bir madde yok. Bu kalkınma planı ülke tarımını ve çiftçiyi bitirme planıdır. Köylü, kendi toprağında köle olacak” dedi.

bahçelievler medyum

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.