Son Dakika
20 Ocak 2017 Cuma

80 ihtilalinin simge ağacı

1980 ihtilalinde bir bölük askerin gövdesine künyesini kazıdığı ağaç olarak bilinen asırlık Kavak ağacının bu özelliğini pek az kişi bilmekte. Ağacın gövdesine dikkatlice bakıldığında çok sayıda askerin künye bilgileri okunabiliyor.

1980 ihtilalinde bir bölük askerin gövdesine künyesini kazıdığı ağaç olarak bilinen asırlık Kavak ağacının bu özelliğini pek az kişi bilmekte. Ağacın gövdesine dikkatlice bakıldığında çok sayıda askerin künye bilgileri okunabiliyor.

İznik’in Selçuk Mahallesi, Üyücek Mevkii, eski Devlet Hastanesi binası yanında bulunan tarihi ağaç, (Deli Kavak) koruma altına alınacak. Kaymakam Ali Hamza Pehlivan, Ağacın tabiat varlığı olarak tescili ile ilgili gerekli tespit ve değerlendirme çalışması başlattı.

Pehlivan’ın talebi üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü harekete geçti. Talebi değerlendirilebilmesi ve anıt ağaç tespit fişinin doldurulabilmesi için bahse konu ağacın, Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan TS 13137 Anıt Ağaçlar Envanter Seçim Kuralları ve İşaretleme Standardındaki hususlar dikkate alınarak yerinde incelenmesi ve Anıt Ağaç tespit Fişinin ilgili yerlerinin doldurulması konusunda Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ile irtibat sağlandı.

Her iki Müdürlüğün ilgili teknik elemanlarından oluşan komisyonun çalışması neticesinde ağacın durumu, koordinatları, yaşı, boyu, gövde çapı, tepe çapı v.b. özellikleri belirlenip tescil uygunluğu ile ilgili gerekli tespit ve değerlendirme çalışmalarının yapılacağı belirtildi.

2 Yorum

 1. zeki salıcı

  16 Aralık 2015 at 19:00

  Bu ağacın bulunduğu çayır yakın zamana kadar Sakarya’dan gelen askeri birliklerin eğitim alanı imiş.Bu ağacı konu alan bir yazı Ayşe Filiz Salıcı imzasıyla ekim-kasım 2011 tarihli
  Atlas Tarih Dergisi’nde yayınlanmış ve bu bilgi Sayın Kaymakama iletilmiştir.
  Saygılarımızla..

 2. Vedat ATAR

  17 Aralık 2015 at 09:50

  Bu ağacın bulunduğu üyücek mevkiinde küçükken çok çobanlık yaptım.Zeki SALICI’nında belirttiği gibi bu mevkiye Sakarya Hendekten askeri birlikler ordugaha çıkar gelirlerdi ve bir müddet eğitimden sonra kışlalarına dönerlerdi.Bu faliyetleri 12 Eylül l980 den önceki yıllarda daha çok olmuştur ağacın üzerindeki tertip (askere alınma sırası) ve tarihlerden anlaşılabilir.12 eylülden sonr ender gelmişlerdir tahminim 1985-1986 dan sonraki yıllarda son bulmuştur.Gelen erler askerlikte her askerin yaptığı gibi bir yerlere şafak(teskerelerinin bitiş tarihine kalan gün sayısı) yazar, onlarda bu deli kavak ağacına yazarlardı ve bizim gözümüz önünde gerçekleşirdi bu olay.Bu ağacın 12 eylül ile sembolleştirilmesi çok ilginç alakası olmadığını düşünüyorum bunu her İznikli böyle bilir