Çiçekler ve Hayata Dair

YAŞAM

İnsan yaşadığı dünyanın işçisidir. Hayat meşgalesinde birçok şeyler insanın başına gelir. Acısıyla, hüznüyle, sevinciyle, ağlamak, haykırmak, gülmek, şarkı söylemek yani yaşamaktır. Maddi ve manevi duygular insanoğlunu ayakta tutar.

Hayat denen olgunun içine neler sığdıra biliriz hiç düşündünüz mü? Öncelikle hayat nedir amacımız bizleri mutlu edecek ya da mutsuz edecek neler var hayatımıza neler renk katıyor. Çok karmaşık görünen aslında bir o kadarda kolay olan ve herkesin farkında olmadan doğamız gereği yaşamak için yaptığımız gündelik işlerimiz bunlar. Farkındalık yaratmak hayatımızı daha kaliteli ve mutlu kılmak için bu işin püf noktalarını bilmemiz yeterlidir öncelikle insanın en önemli yatırımı aldığı eğitimidir bir ömür boyu kılavuzluk yapacağı bilgileridir yani; öyleyse eğitimde verilirken doğru ve düzeyli bir şekilde verilmelidir.” Ağaç yaşken eğilir” atasözünü unutmayalım kişiliğimiz öğrendiğimiz her şeyle bir bütün şekilde oturur ve gelişir sağlıklı birey sağlıklı toplum yaratır sağlıklı toplumda huzur ve güzel yaşamak demektir. İnsan çok naif ve kırılgan yaratılmıştır.

Özelliklede bayanlar için geçerlidir bu söylem. Her şeyi daha ince ve daha karmaşık düşünebilirler. Küçücük bir sözü önünüze öyle içinden çıkılmaz bir şekilde servis ederler ki dona kalırsınız. Ne konuşacak bir söz nede içinden çıkabilecek bir yol bula bilirsiniz. Hele ki bu kişi eşiniz ve ya sevgiliniz olmaya görsün kendinizi affettirmek için her şeyi denersiniz işte tamda burada imdadımıza yetişendir çiçek; ismi bile yumuşatıyor kalbi. Kadınların en zayıf noktasıdır onlara ne kadar değerli olduklarını hissettirmek en güzel şeklide çiçektir. Seni seviyorumdur sana kıyamıyorumdur sensiz olamıyorumdur. Her çiçeğe başka bir anlam yüklenir gül aşktır orkide kıyamamaktır menekşe nazik olmaktır papatya sorgulamaktır aslında çiçeklerin dili vardır anlatılmayanları anlatır onlar kibarca, dokunmadan, zedelemeden. Gül ile bülbülü koyma bir yana; bir ömür aşkını söyler gülistana…

Kırmadan dökmeden medenice yaşamak evet yazı üzerinde kolay ama biliyoruz ki hayat siyah ve beyazdan ibaret değil. İsteyerek ya da farkında olmadan söylenen ya da yapılan bazı şeylerin telafisi yoktur. Bazen hoşgörü bazen görmezden gelerek olayları büyütmeden her şeyin hal ve çaresine bakmalıyız. Hayatı çiçeklerden bir aranjman yapalım rengârenk ve cıvıl cıvıl. Hayatta acısıyla tatlısıyla bir harman biraz acı kahve biraz tatlı çay misali neden olmasın?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*