OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Çocuklar üzerinde önleyici değil!

GÜNDEM/MANŞET

TBMM ÇOCUKLARA YÖNELİK CİNSEL İSTİSMARI ARAŞTIRMA KOMİSYONU ÜYESİ ALTACA KAYIŞOĞLU, CEZAEVİNDEKİ 2 ÇOCUĞA BİR GARDİYAN DÜŞERKEN, SEVGİ EVLERİNDE KALAN 0-2 YAŞINDAKİ 3 ÇOCUĞA 1 BAKICI DÜŞÜYOR.

YAŞ SKALASI YÜKSELDİKÇE ÇOCUK SAYISI ARTARKEN, BAKICI SAYISI DEĞİŞMİYOR.

İKTİDARIN ÇOCUK POLİTİKASI GÜVENLİK ÜZERİNE, EĞİTİME DAİR BİR KAYGISI YOK.

CHP Bursa Milletvekili, TBMM Çocuklara Yönelik Cinsel İstismarı İnceleme ve Araştırma Komisyonu Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Karaman’da yaşanan çocuklara yönelik cinsel istismar olayı sonrası TBMM’de kurulan komisyonun bugüne kadar yaptığı 7 toplantının yansıması ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bilgi edinme kapsamında verdiği bilgiler şunu gösteriyor: İktidarın çocuklar konusundaki politikası önleyici değil güvenlikçi bir yaklaşım göstermektedir. Yaşanabilecek sorunlara dair öngörüsü güvenlikçi politikalar üzerine kurgulanmış. Ama bunun yanlış olduğu bugün yaşananlarla somut bir şekilde ortaya çıkmış durumda” açıklamasında bulundu.

Komisyon’un önceki gün Karaman’da yaptığı bir dizi toplantıya da katılan CHP Bursa Milletvekili, TBMM Çocuklara Yönelik Cinsel İstismarı İnceleme ve Araştırma Komisyonu Üyesi Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Bu komisyonun kurulmasında bilindiği gibi Karaman’da yaşanan cinsel istismarın rolü büyük.  Nisan ayından bu yana Ankara’da çalışmalarını yürüten komisyon üyeleri olarak bu kez, herkesi dehşete düşüren bu vahim olayın yaşandığı yer olan Karaman’da çalışmalar yaptık.

Bugüne kadar yapılan çalışmalar bize şunu gösteriyor: AKP’nin14 yıllık iktidarı döneminde çocuklara yönelik tek politikası güvenlik üzerine oluşmuş. Eğitim konusuna bu kadar eğilmedikleri anlaşılıyor. Oysa bu tip olayların temelinde eğitim var. Çocukların eğitimine, barınmasına, bakımına ayrılması gereken kaynağın yetersizliği edindiğimiz veriler karşısında çok açıktır.

Örneğin; cezaevlerinde kalan her iki çocuğa bir gardiyan düştüğünü, Adalet Bakanlığı yetkilileri övünerek anlattılar. Bunun yanında bu çocukların rehabilite edilmesi gerekirken cezaevindeki her yedi çocuğa bir psikolog düşmektedir. Yine ASPB’dan edindiğimiz bilgiye göre; bakım evlerinde kalan 0-2 yaş çocuklarda 3 çocuğa bir bakıcı düşüyor. 3-6 yaş çocuklarda 5 çocuğa 1 bakıcı, 7-12 yaş çocuklarda 10 çocuğa 1 bakıcı düşüyor.

Bir başka örnek de Milli Eğitim’den verebiliriz. Çocuklarımızın daha iyi yönlendirilmesi için Milli Eğitim’de görevlendirilen bir rehber öğretmene düşen öğrenci sayısı 500. Karaman merkezde bu sayı 900’e çıkıyor. Halkımız soruyor ya bu olay neden bu kadar uzun süre içerisinde anlaşılamamış diye, işte sebepler burada, sistemde yatıyor.   Bu örnekler, iktidarın geleceğimiz olan çocuklara dönük politikalarını özetliyor. Eğitime değil, güvenliğe yatırımla bu işlerin çözüme kavuşmayacağının artık anlaşılması gerekir” diye konuştu.

Devlet korumasındaki çocukların kaldığı sevgi evleri gibi yerlerde çalışan personelin özenle seçilmesi gerektiğine dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili, TBMM Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı İnceleme ve Araştırma Komisyonu Üyesi Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Gerekirse çocuk yuvaları, sevgi evleri ve öğrenci yurtlarında sadece kadın görevliler çalıştırılsın. Bu sorunun çözümü konusunda ivedilikle atılacak adımlardan birisi bu olabilir” önerisinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT