Depresyon Tedavisi İçin Mutlaka Uzmanlara Başvurun

YAŞAM

Modern çağın hayatlara kattığı getiriler kadar götürüleri de var. Teknoloji insanları birbirine bağlarken, aynı zamanda uzaklaştırıyor. Değer verilen gelenekler kayboluyor, insan ilişkileri daha yüzeysel hale geliyor. Bunlara bir de toplumsal olayların yarattığı endişe ve kaygı duyguları eklenince pek çok insan depresyon hastalığının pençesine düşüyor. Bu hastalığa yakalananların yarısı, uzmanlarca verilen depresyon tedavisi olmadan tam olarak iyileşemiyor. Depresyon, kronik bir hastalık olduğu için depresyon tedavisi sonrasında da rahatsızlık yinelenebiliyor.

Depresyon belirtileri, her insanda farklı olabileceği gibi, ortak paydada yaşanan belirtiler de bulunuyor. Uyku düzeninin bozulması, aşırı iştah ya da aşırı iştahsızlık, hayata karşı genel isteksizlik gibi özetlenebilen bu belirtiler akıllarda depresyon nedir ya da depresyon tedavisi ne kadar sürer gibi sorular yaratıyor. Türkiye’de psikiyatri bilimi gerektiği kadar tanınmadığından dolayı bu hastalığa yakalanan kişiler uzmanlara başvurmaktan imtina edebiliyor. Depresyon tedavisi bitkisel yollardan çözülmeye çalışılabiliyor. Bazı durumlarda kişi kendi kendine depresyonu yenebilirken, ilerlemiş vakalarda mutlaka bir uzmandan destek istemek gerekiyor. Depresyon çağın en yaygın hastalıklarından biri haline geldikçe, depresyondan kurtulma yolları da en çok araştırılan konuların arasında yerini buluyor.

Psikiyatri, yıllar dayanan bir tıp eğitimine dayanıyor. Bu alanda ihtisas yapmamış kişilerin depresyon çeşitleri ya da depresyon ilaçları hakkında kendi kendilerine teşhis koymamaları gerekiyor. Özellikle eczanelerden kolay bir biçimde alınabilen antidepresanlar, tedavi etmek yerine daha büyük sağlık sorunlarına neden olabiliyor.  Depresyon tedavisi için mutlaka alanında uzman psikiyatrist hekimlerden yardım almak gerekiyor.

dep2

İlk hedefi Türkiye’de psikiyatri biliminin tanınması olan Madalyon Psikiyatri Merkezi, depresyon hastalığının pençesine düşmüş pek çok kişinin başarılı bir şekilde tedavi olmasına yardımcı oluyor. Madalyon Klinik bünyesinde çalışan uzmanlar, depresyon şikayetiyle kendilerine müracaat eden kişilere ilk olarak depresyon testi uyguluyor. Bu test sonrasında kişinin rahatsızlığı, tüm boyutları ile öğrenilmiş oluyor. Testin sonuçlarına göre ise hastanın tedavi planı belirleniyor. İlerlememiş vakalarda yalnızca psikoterapi yeterli olurken, ilerlemiş vakalarda ilaç tedavisi yolu seçiliyor. Uzmanlarca tavsiye edilen ilaçlar kişiye özel olduğundan, aynı rahatsızlığa sahip olduğunu düşünen hasta yakınlarının kafalarına göre bu ilaçları kullanmamaları gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*