Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Gitmekte Bir Direniştir Diyen Bakan Ardına Bakmadı

Paris’te yaşanan saldırıların hemen ardından uygulamaya konulması planlanan yeni vatandaşlık yasasına tepki gösteren Adalet Bakanı Taubira ”Bazen gitmek bir direniştir” diyerek istifa etti.

fransa_adalet_bakani_christiane_taubira_istifa_etti_h89939_13962

Paris‘te yaşanan saldırıların hemen ardından uygulamaya konulması planlanan yeni vatandaşlık yasasına tepki gösteren Adalet Bakanı Taubira ”Bazen gitmek bir direniştir” diyerek istifa etti.

Paris saldırılarının ardından, teyakkuza geçen Fransa’da uygulamaya konması planlanan yeni vatandaşlık yasasına tepki gösteren Adalet Bakanı Taubira görevinden istifa etti.
Elysee Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı François Hollande‘ın Taubira’nın istifasını kabul ettiği duyuruldu. Açıklamada, anayasa reformunun Ulusal Meclis’te tartışmaya açılacağı bir günde Taubira’nın istifasının gerekliliği konusunda Hollande ve Taubira’nın görüş birliğine vardığı belirtildi.
Taubira’nın yerine Adalet Bakanlığı görevine Jean-Jacques Urvoas getirildi.

fransiz-bakan-gitmek-de-bir-direnistir-diyerek-8108159_x_7599_o
TAUBIRA: DİRENİŞ BAZEN KALMAK, BAZENSE GİTMEKTİR
İstifa açıklaması sonrası Taubira ise Twitter’daki kişisel hesabından paylaştığı mesajında, “Bazen direnmek için kalırsınız. Bazense gitmek bir direniştir” ifadelerini kullandı.

images
LE PEN: FRANSA İÇİN İYİ HABER
Aşırı sağcı Ulusal Cephe lider Marine Le Pen ise Taubira’nın istifasını ” Fransaiçin iyi haber” sözleriyle değerlendirdi.
Fransa’nın başkenti Paris’te 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından hükümet, terör suçuyla mahkum olanların vatandaşlıktan çıkarılmasını öngören tasarıyı Ulusal Meclis’e sunmaya hazırlanıyor. Ancak terör suçuyla bağlantılı olarak vatandaşlıktan düşürme uygulamasını ‘tamamen yararsız’ olarak niteleyen Taubira, Paris yönetimine karşı çıkıyordu.