OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

İznik Çini Festivali başladı

KÜLTÜR - SANAT/MANŞET

İznik Çini Kültür Festivali’nin 2’incisi bugün yapıldı. Kılıçaslan caddesi belediye meydanında gerçekleşen etkinliğe AKP Bursa milletvekilleri, İsmail Aydın, Zekeriya Birkan, İznik kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Karacabey kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Bursa büyükşehir belediye başkan vekili Şükrü Köse, İznik belediye başkanı Osman Sargın, Garnizon komutanı yüzbaşı Fırat Toprak, emniyet müdürü Hasan Tolga Sanlı, AKP Bursa il başkanı Cemalettin Torun, ilçe başkanı Mahmut Hersek, CHP ilçe başkanı Ayan Özer, yönetim kurulu üyesi Selma Acaroğlu, meclis üyesi Dündar Koyutürk, Kent konseyi Genel Sekreteri Havva Candar, kurum, kuruluşlar ile halk katıldı.

Festivalde konuşan belediye başkanı Osman Sargın, “Bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, kurtuluş mücadelemizin 97. yıl dönümü. Bugün, özgürlük hareketini başlatan başta Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını minnet ve rahmetle anıyoruz. İznik çini, çini deyince de İznik akla geliyor. Osmanlı dönemi sonrasında kaybolmuş olan bu sanatı, 40 yıl önce araştırmaları ile yeniden gün ışığına çıkaran değerli ustalarımız Faik Kırımlı, Eşref Eroğlu ve Rasi Kocaman’a sonsuz şükran ve rahmetle anıyoruz. Onların öncülüğünde bugün sayısız çini atölyesi mevcut. 2’incisini düzenlediğimiz Çini Kültür Festivali hepimize hayırlı olsun” dedi.
İznik kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ise “Vatanımızın bekası, bütünlüğü ve beraberliği için canını vermiş başta gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına rahmet diliyorum. 19 Mayıs

Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Çini İznik’e yakışıyor. Osmanlı’da yükselen İznik çinisi bugün, sanata katkısı olan bir çok sanatçımızı tarafından devam ettiriliyor” dedi.
Milletvekilleri Aydın ve Birkan’da Kurtuluş savaşında mücadele verenleri rahmet ve minnetle anıyoruz. İznik adıyla müstesna bir ilçe. Bir dönem gelmiş İznik çinisi unutulmuş. Ve 40 yıl sonra bugün yeniden hayat bulmuş. Kadim başkent İznik’in tekrar ayağa kaldırılması gerek. Bunun için ulaşalabilirlik önemli dedik ve dört bir yanını yollar inşa ettik. Mesafeler kısaldı. Şimdi hedefimiz Turizm” dediler.

Konuşmaların ardından Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, geçmişten günümüze gelin başı ve kıyafetleri adlı defile gerçekleştirdiler. Öğrenciler ayrıca izleyenler karşısında sembolik kına gecesi tertiplediler. Halk oyunlarının da sergilendiği festivalde protokol daha sonra çini stantlarını tek tek gezerek çinicilerden bilgi aldı. Milletvekili Zekeriya Birkan ise BUSMEK’in stantında çini boyadı. Etkinlikte ayrıca 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’na binayen bisiklet turu da düzenlendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON KÜLTÜR - SANAT

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT