OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

İznik’te kent müzesi olur mu?

in GÜNDEM/MANŞET by

İlk olarak hepimizin gönlünden geçen olumlu yaklaşımı, bir maçın tribününden haykırır gibi “Olurrrr” diye bağırmamak için hiçbir nedenimiz yok. Hatta neden olmasın diye sorumuz var.
Son birkaç hafta içinde Sosyal medya Gündemine, Yasemin Gürtürk Karaoğlu hanımefendi tarafından getirilerek bir imza kampanyasıyla Müzenin oluşmasına destek olunmak istense de, ilçenin kale duvarlarını aşamayınca mesele orada eskiden olduğu gibi, frenleyip kaldı.

Peki; Kent Müzesi projesi eskiden yok muydu?

Vardı elbet! Bir dönem önce Kadri Eryılmaz’ın “olmazsa olmazım” dediği, Müze macerası oldular la bittiler arasında sıkışıp kalan bir proje olarak kent tarihi gündeminde bir hikâye olarak anılarda kalmıştı.

Hatta iyide bir çalışmaya koyulmuşlardı ustalar. Yalçın Öztürk kardeşim ve çini ustası Adil Can Güven Bey arkadaşımla birlikte işe koyulmuşlar, sabahlara kadar Kent Müzesi oluşturacağız diye çalışmalar yapmışlar ama sonuç olarak onların emekleri giderken, Kadri Eryılmaz’ın da hayalleri suya gömülmüştü.

Neden?

Ben bilirim, ben yaparım dan..

Bir kere her işte olduğu gibi bu işte de prosedürler seremonisi var. Bir kente o kente ilgili tarihsel bir “Müze” gerekiyorsa, önce ilgili kurum kendi Meclisinde konuyu inceler ve kararını alır. İkincisi, müzeye konulacak gerekli envanterler hazırlanır ve yeterliliği için karar verilir. Üçüncüsü, dört medeniyet geçirmiş bir kentin Müzesi Hamam odası yerine, kent mimarisine uygun bir yapıda sergilenmesi daha ehven görmek gerekir. Dördüncüsü, Kültür Bakanlığından İzin almazsanız, Anıtlar Kurulundan Sergileyeceğiniz eserlerin onayını almazsanız, belki kentin bir yerindeki binanıza kaçak kat kurabilirsiniz ama Müze kuramazsınız.

Elbet daha birçok resmi işlem vardır. Benimkisi Kabadan ifadeler!

Öyleyse, vatandaş istedi diye Müze yapalım olmuyor. Biz isteyeceğiz. İmzalar toplayıp benim gibi yazılar yazacağız ama Belediye ve diğer Kurumlarda istemiş olarak gerekli süreçleri başlattığında, istemenin bir anlamı değeri olacaktır.

Kent Müzesi olsun mu? Olsun.

Halk olarak elbet istiyoruz..

Saygı değer Yöneticiler; Siz istiyor musunuz?

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from GÜNDEM

Şehitlerimiz yad edildi

Milli iradeye sahip çıkan aziz milletimizin Demokrasi Zaferi ile taçlandırdığı 15 Temmuz
Go to Top