Kağıt Toplayıcıları Hükümet’in Yeni Hedefi

GÜNDEM/SİYASET/YAŞAM

Kağıt Toplayıcıları ;Metropollerin ara sokaklarında akşam saatlerinde mesaiye başlayıp gece boyunca sessizce kâğıt toplayan emekçiler, hayatlarını değiştiren tebliğ sonrasında Meclis’e gittiler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, toplama kâğıt alan firmalara 140 bin lira ceza kesilmesi tebliğinden sonra siyasilerin kapısını çalan kâğıt toplayıcıları, CHP ve HDP’den destek aldı. CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, İzmir Milletvekili Özcan Purçu ile HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, kâğıt toplayıcıların dernek yöneticileri ve temsilcileriyle görüşürek taleplerini önergelerle Meclis gündemine taşıdı.

hukumet-kafayi-kagit-toplayicilarina-takti-8112503_6371_m

Kürkçü, Türkiye genelinde atık kâğıt toplayanların sayısının 500 bin dolayında olduğunu belirterek, “Bu karar binlerce kâğıt işçisini çaresiz bırakacak” dedi. Sektörde, bu kararda Ankara merkezli iki firmanın etkili olduğuna dair iddialar dolaştığını belirten Kürkçü, “Atık Kâğıt İşçileri Derneği’nin açıklamasına göre firmaların tüm Türkiye’de bir ayda topladığı kağıdı, sokakta kâğıt toplayan işçiler Ankara’da bir haftada toplamaktalar” dedi.

EN UÇTA TUTUNUYORLAR

CHP’li Yakup Akkaya da aileleriyle birlikte mağdur sayısının 3 milyonu bulduğunu savundu. Akkaya, “Belediyeler sadece firmalar üzerinden çözüm arayışına girmemeli. Bu insanlar gerçekten saygı duyulması gereken emekçi kesimlerinin en korumasız olanlarıdır. Sağlıksız, tehlikeli, güvencesiz çocuk yaşta sokaklarda yaşam savaşı vermekteler” dedi.

CHP’li Purçu da “Geri dönüşüm sistemi kurulmalı, ama bu insanları daha çok yoksullaştırarak değil. Rant uğruna yapılan uygulamalara karşı çöpten ekmeğini çıkaran insanların derdine çare bulmaya çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*