Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

Moskova Merkez Camii’nde İznik çinisi

Rusya’nın başkenti Moskova’da 23 eylül tarihinde açılacak olan Moskova Merkez Camii’nin içi İznik çinileri ile kaplandı.

moskovamerkez

Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Dini İdaresi tarafından inşa ettirilen, iç dekorasyonu ise klasik Osmanlı sanatları üslubuyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından yaptırılan Moskova Merkez Camii’nin içi İznik çinileri ile kaplı. Cami, 23 Eylül’de ibadete açılacak.

Caminin mihrabının, Marmara mermerinden özel tasarımlı, çevresi kuşak yazılı, nakış ve hatları oymalı kabartma tekniğinde yapılan Moskova Merkez Camii, Mihrap Türkiye’de ki KOMAŞ A.Ş. fabrikasında yapılıp, orada monte edildi. Camide alt kotlarda nakışlı pano ve yazı kuşaklarında taş çini diye adlandırılan (klasik İznik hamurlu ) özel tasarımlı çini çalışmaları uygulandı.
Yaklaşık 10 bin kişinin namaz kılabileceği Moskova Merkez Camisi 23 Eylül Çarşamba günü törenle açılacak. Açılışa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türk Cumhuriyetleri devlet başkanlarının ve İslam ülkelerinin liderlerinin katılması bekleniyor.