OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

O dönem böyleydi

in GÜNDEM/MANŞET by

 

Tüm ihtişamı ile sayısız eğlence ve tiyatro oyunlarına sahne olan antik roma tiyatrosu, bu gravür de anlatılmış. Gravür de görülen tiyatro o dönemi yansıtıyor. Kara kalem olarak işlenen gravürde ki yer İznik Roma Tiyatrosu.
İznik Antik Roma Tiyatrosu göl kıyısı ile Yenişehir Kapı arasında geniş bir alanda yer alıyor. Yerel halk, ‘İnler önü’ olarak da lanse eder. Antik Roma Tiyatrosu, İmparator Trajanus döneminde 111-112 yıllarında inşa edildi.

SURLAR KUŞATILDI
13. yüz yılda İslam orduları İznik (Niceae) surlarını kuşattı. Dış dünya ile bağlantısı kesilen romalılar, savaşta ve veba salgınında ölenleri mezarlığa çevirdikleri tiyatro içerisine gömdüler. Uzun bir süre burası mezarlık olarak kullanıldı.

SÖKÜLÜP SURLAR GÜÇLENDİRİLDİ
Gerek Roma dönemi gerekse Selçuklu ve Osmanlı döneminde İznik surları antik tiyatrodan sökülen düz yada işlenmiş blok taşlar ile güçlendirildi. Böylelikle tiyatro olma özelliğini yitirerek, enkaza dönüştü. Günümüzde tiyatronun izlerini surlarda görebilmek mümkün.

 

1 Comment

  1. I love dı old Roma Cıty and ı am ınterested for the 60 years. I vısıted many tıme IZNIK and very happy that ankara agreed to arraned restoratıon of MICEA there
    are two maın ımportant events 1) ROMA INPERATOR HISTORY 2) CHRISTIANITY EVENTS.
    TURISME will ımprove ın the next years,
    Thanks to all persons AND authorıtıes for thıs new programme FOR thıs old ROMA CİTY.
    hOPE TO REVISITING MYSELF THIS NEW IZNİK CITY NEXT 2016. BEST REGARDS CİRO COSTANTE

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from GÜNDEM

Şehitlerimiz yad edildi

Milli iradeye sahip çıkan aziz milletimizin Demokrasi Zaferi ile taçlandırdığı 15 Temmuz
Go to Top