Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

PARANIN BABASI İZNİK’TEYDİ

13-izn-1-1 (1)

13-izn-1-1 (1)

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası davetiyle Bursa’ya gelen TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, ilçe oda ve borsalara düzenledikleri ziyaretler kapsamında İznik Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyarette bulundular. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile Meclis Başkanı Remzi Topuk’un da bulunduğu heyet ayrıca ‘Altın Şehir İznik’e Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı.

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) davetiyle ilçe oda ve borsalarına ziyarette bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ile BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Meclis Başkanı Remzi Topuk, İznik İlçesi’ne gelerek İznik Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyarette bulundu. Heyeti İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Belediye başkanı Osman Sargın, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dede, Meclis Başkanı Serkan Mançolar ile yönetim kurulu ve meclis üyeleri ağırladı. Rifat Hisarcıklıoğlu, törene katlmadan önce İTSO’da kurulan çini stantını ziyaret etti Burada çinin yapılışını izledi.

 

Ziyaretlerinden dolayı,TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na ve yönetim kurulu ile BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’a teşekkür ettiğini ifade eten İznik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Dede, “Bizler iznikimizi modern bir tarih, turizm ve tarım kenti yapmak istiyoruz.Bu hedefimize ulaşabilmemiz için, yerel ve merkezi yönetim ile birlikte İznik Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerimize düşen görevi, Odalar ve Borsalar Birliğimizin de desteğini alarak yapmaya hazırız” dedi.

 

İznik’in, UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine girmeye aday olduğunu hatırlatan Mahmut Dede, “Önümüzdeki dönemde yapımı devam etmekte olan otoyol ve çevre yollarının tamamlanması ile birlikte, bugüne kadar içe kapalı bir görüntü veren ilçemizin, doğası , tarihi ve  gölü ile bir cazibe merkezi olacağı inancındayız” dedi.

Konuşmaların ardından heyet ‘Altın Şehir İznik’e Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Ödül alanlara TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay tarafından plaket verildi.

 

“15 SENE SONRA MI GELEYİM”

Toplantıda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bugün ben birşey gördüm. Bursa Türkiye’nin en önemli illerinden biri. İlçelerine de baktım ki maşallah birlik ve beraberlik içerisindeler. İznik’e 15 yıl önce gelmiştim. Bu yıllar sonra ikinci gelişim. Oda başkanım Mahmut Dede, “bir dahaki gelişinizde surları, alt yapısı ve herşeyi ile bitmiş ortaya çıkmış bir İznik’te beraber olmakla üzere” dedi. Şimdi başkan Dede, 15 sene sonrasına mı davet ediyor, nezamana davet ettiğini biliyim de nezaman İznik’in geleceği var onu sen söyle diyerek, belediye başkanı Osman Sargın’a gönderme de bulundu. Hisarcıklıoğlu, 2 yıl sonrasına yeniden buluşmak üzere yetkililerden tarih aldı.

 

“TEBRİK EDİYORUM”

Rifat Hisarcıklıoğlu, “Özellikle iki konuda İznik odamı tebrik ediyorum. Bursa merkez hariç bir rekor var.  İTSO’nun meclis üyeleri içerisinde 3 tanesi kadın. Bu müthiş birşey. Bu da kadın girişimciye gösterilen en önemli somut gösterge. Bundan dolayı da başkan Dede’yi kutluyorum. Bu gün birçek ilçeyi gezdik ancak bir tane zor bulduk haberiniz olsun.”

 

“VERGİ VERENİ KORUYUN KOLLAYIN”

Türkiye’nin zenginleşmesi ve kalkınmasına FİFA’nın almış olduğu bir kararı örnek gösten Hisarcıklıoğlu, “FİFA, bir kural çıkardı bütün hakemlere talimat verdi. Futbolu güzelleştiren, zenginleştiren ve futbol ekonomisini büyüten takımlarda ki yıldız oyuncular” dedi. Hakemlere de talimat şu bunları koruyup kollayacaksın. Bunlara yapılan faollere çok sert tepki göstereceksin. Kart göstereceksin. Bunları kaybedersek tirübünler bom boş kalır. Futbol endüstrisi biter” diyor. Bende diyorum ki, bütün yetkililerin tamamına Türkiye’nin zenginleşmesine, istihdamına katkı sağlayan ve biraz sonra ödül alacak veya ileride hak edecek kardeşlerimizi koruyor ve kolluyor olması lazım ki, hem vergi vermeye hemde adam istihdam etmeye devam etsinler” dedi.

 

“ALLAH ALTIN MADENİ VERMİŞ”

Değerli İznikliler, Allah sizlere öyle bir yer ermiş ki, altında bir altın madeni yatıyor. Siz de üzerinde oturuyorsunuz. Tarihin vermi olduğu büyük bir fırsatı yaşıyorsunuz. Bizlere de düşen bu coğrafya da ve bu coğrafyaya hizmet eden herkese düşen bu altını gün yüzüne çıkarıp paraya çevirmektir. Müthiş bir imkana sahip İznik. Aslında bugün İznik ekonomisi tarıma dayalı iken, turizm alanında da büyük yol katedebilir. Müthiş bir poransiyeli var.”

 

“YEŞİL TÜRBEYİ BİZ YAPALIM DEDİK”

“Biz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, Bursa Yeşil Türbeyi biz onaralım dedik. Bunun çinisi nerden gelmiştir İznik’ten gelmiştir dedik. O dönem yapılan çininin alt yapısı öyle bir şey ki, vallahi ne Özbekistan’ı kaldı ne de Kırgızistan’ı hiç bir yeri tutmadı. Hiç biri Yeşil Türbe’nin yapıldığı tarihte ki kaliteyi yakalayamadı. Ancak bu coğrafya öyle bir yer ki Evliya Çelebi bile bu konuda hayranlığını gizleyemiyor. Evliya Çelebi o gün neyi tespit ettiyse bugün İznik için hala geçerli. Değerini bilelim değer katalım” dedi.