OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Rusya; Google ve Facebook Yasaklanabilir.

DÜNYA/GÜNDEM/SİYASET/TEKNOLOJİ

Rusya Devlet Başkanı’nın internet danışmanı, Google ve Facebook’un, Rusya kanunlarına uymamaları halinde “eninde sonunda” Rusya’da yasaklanabileceğini vurguladı.

Geçen yıl Aralık ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimri Putin‘in Internet danışmanı olarak atanan German Klimenko, 2014 yılında yaptığı bir açıklamada Google’ın tıpkı Çin’de olduğu gibi “2 ya da 3 yıl içinde yasaklanabileceğini” söylemişti. Rus Gazeta.ru sitesine açıklamalarda bulunan Klimenko, “Şu an Google ve Facebook emniyet birimlerimizle işbirliği yapmıyor. Elbette bu konu er ya da geç gündeme gelecektir ve eninde sonunda bizim yasalarımıza uyacaklar ya da Rusya topraklarını terk edeceklerdir.” dedi.

rusya-devlet-baskani-nin-internet-danismani-8108082_x_3546_o

RUS VATANDAŞLARIN BİLGİLERİNİN PAYLAŞILMASI ZORUNLU

Rusya, geçen yıl Ağustos ayında çıkarılan bir kanun ise Google ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin, Rus vatandaşlarının bilgilerini paylaşmasını zorunlu hale getirmişti. Ancak bu tam olarak uygulanmamıştı. Aralık ayında da Klimenko, bu tür sitelerin Rusya’da çalışabilmek için bazı sorumlulukları olduğunu hatırlatmıştı.

YANDEX, PAZARIN TEK HAKİMİ OLACAK

Bu iki İnternet şirketinin yasaklanması halinde ne olacağı da sorulan Klimenko, ” Hükümet Facebook ve Google’ı yasaklarsa ne olur? Cevabı çok basit – Yandex ve diğerleri kendilerine daha fazla pay düştüğü için daha fazla çalışmaya başlarlar.” dedi. Klimenko, mali açıdan Google’ın Rusya’da çalışmayı bırakması halinde Rus Yandex’in daha fazla kazanacağını vurguladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON DÜNYA

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT