OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Sikke de çıkıyor altın küpe de

GÜNDEM/MANŞET

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında havadan “Tarihi Kültürel Mirası Tespit” çalışmalarında, İznik Gölü’nün kıyıdan yaklaşık 20 metre açığında bulunan bazilika Aziz Neophytos Kilisesi sualtı arkeoloji çalışmalarında dönem sikkeleri çıkmaya devam ederken, elde edilen bulguların yanında birde altın küpe parçası bulundu.
Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Şahin, başkanlığında yürütülen Bazilika’da ki sualtı çalışmalarında dalgıçlar, İ.S. 4. yüzyıla ait olduğu sanılan bronz sikkeler çıkarmaya devam ediyor. Dalgıçlar, geçtiğimiz Ocak ayında da bazilika zemininden yine İ.S 3. ve 16. yüzyıla ait olduğu sanılan 40 adet bronz sikke çıkarmışlardı.

İZNİK GÖLÜNDE BULUNAN BAZİLİKA
Bugün “Senato Sarayı” olarak tanımlanan bölgenin 500 metre kadar doğusunda, su seviyesinin yaklaşık iki metre altında bulunuyor. Doğu-batı doğrultusunda uzanan anıtsal bir bazilikaya ait. Yapı 30×19 metre boyutlarında, diğer bir değişle yaklaşık 600 metrekarelik kapalı bir alanı kaplıyor. ’2014 Yılının En Önemli 10 Keşfi’ arasında gösterilen Bazilika’nın Aziz Neophytos adına yapıldığı biliniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT