OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Son cemaat yeri de ortaya çıktı

KÜLTÜR - SANAT/MANŞET

İznik’te geçen yıl 8 ağustos da başlayan Osmanlı’nın ilk Tabhaneli Camisi olan Orhangazi Camii arkeoloji kazısında son cemaat yeri ortaya çıkartıldı. Büyükşehir belediyesinin desteği ile yürütülen kazı çalışmalarına İznik müze müdürlüğü başkanlık ediyor.
Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Nuri Kılavuz, danışmanlığında başlatılan kazı çalışmaları Yenişehir Kapı, Kırgızlar Türbesi karşısında zeytin bahçesi içerisinde yapılıyor. Uzmanlar, önceki günler de camiinin son cemaat alanının da ortaya çıkartıldığına dikkat çekti. 5 metre eninde 25 metre uzunluğunda ki son cemaat bölümü zemini 28×28 ebadında pişmiş kırmızı tuğla karoladan oluşmakta.
EN ERKEN OSMANLI CAMİİ
Orhangazi’nin İznik’i kuşattığı sırada kırık olan kitabesinden 1325 yılında yaptırdığı anlaşılan Osmanlı’nın en erken yan mekanlı camii’nde iki yan mekanında misafirlerin kalması için bölümler mevcut. Bu yapılara ‘tabhane’, ‘yan mekanlı’ ya da ‘zaviyeli’ deniliyor. Camii’nin en önemli özelliği ise çinileri. Yapı, o dönem 2 metre yüksekliğe kadar altıgen yapıdaki çinilerle süslü ve buradaki çiniler, Osmanlı Devleti‘nin en erken tarihli İznik çinileri olarak biliniyor. Kazılar sırasında toprak altından çok sayıda çini parçaları da çıktı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON KÜLTÜR - SANAT

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT